Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Oszczędzanie » Co ma wpływ na wartość nieruchomości?

Co ma wpływ na wartość nieruchomości?

Co ma wpływ na wartość nieruchomości?

Wartość pieniężna nieruchomości zależna jest od wielu różnych czynników. Pozornie dwie takie same nieruchomości mogą znacznie różnić się ceną.

O tym, ile zapłacimy za dane mieszkanie lub lokal, decyduje wiele czynników. Rzeczoznawca majątkowy, dokonując wyceny nieruchomości, uwzględnia szereg cech rynkowych. Ich wpływ jest nierównomierny. Dobrze wiedzieć, które z nich naprawdę podnoszą wartość, a które służą tylko podbiciu ceny przez sprzedającego.

 

Dobra lokalizacja to podstawa

Ma ona istotny wpływ na wartość rynkową nieruchomości bez względu na jej rodzaj. Im atrakcyjniejsza okolica, tym wyższe ceny mieszkań, działek i lokali. Wbrew pozorom droższe będą nie tylko mieszkania w centrum miast, ale także w strefach podmiejskich, wolnych od zgiełku i hałasu. Dokonując zakupu, należy zwrócić również uwagę, czy okna wychodzą na ruchliwą drogę. Istotne jest także zorientowanie lokalu względem kierunków świata.

 

Standard ma znaczenie

Standard uzależniony jest nie tylko od wyposażenia, ale także od zastosowanej technologii budowlanej i rodzaju wykorzystywanych materiałów. Współcześnie deweloperzy przyciągają klientów nie tylko przestronnymi, funkcjonalnymi wnętrzami, ale także wyglądem zewnętrznym budynku oraz atrakcyjnie zagospodarowanymi osiedlami, co znacznie wpływa na prestiż inwestycji.

 

Powierzchnia

Za każdy m2 nieruchomości trzeba zapłacić. Zwykle im większa powierzchnia, tym wyższa cena. Jednak często wraz z jej wzrostem maleje cena za m2.

 

Rozkład

Współcześnie preferowane są jasne, przestronne wnętrza z salonem otwartym na kuchnię. Takich rozwiązań raczej nie znajdziemy w starym budownictwie. W przypadku niektórych mieszkań i lokali istnieje możliwość przesunięcia, wyburzenia lub dobudowania ścianek działowych. Niestety nie ma możliwości zmiany położenia ścian nośnych.

 

Kondygnacja

Według rzeczoznawców dokonujących wyceny nieruchomości najatrakcyjniejsze dla potencjalnych nabywców są mieszkania usytuowane na piętrach I-III. W przypadku lokali użytkowanych największą popularnością i najwyższą ceną cieszą się te zlokalizowane na parterze.

 

Osiedle i otoczenie nieruchomości

Nabywcy zwracają uwagę na to, czy okolica jest bezpieczna i atrakcyjna (czy są tam powierzchnie zielone, tereny rekreacyjne, boiska sportowe, ścieżki biegowe i rowerowe, a także place zabaw). Istotny jest także dostęp do urzędów, bazy usługowej, lokali gastronomicznych, ośrodków sportowych, sklepów, kościołów i wielu innych.

 

Stan prawny nieruchomości

Najdroższe są mieszkania, lokale i grunty posiadające akt własności. Pamiętajmy, aby przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości sprawdzić, czy nie są na nią nałożone obciążenia takie jak: hipoteka, służebność, prawo dożywocia lub inne prawa osobiste oraz roszczenia osób trzecich. Rzeczoznawca Majątkowy BWN pomoże Państwu dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości.

 

Infrastruktura techniczna

Wyposażenie działek, mieszkań i innych nieruchomości w infrastrukturę techniczną, określoną również jako media czy uzbrojenie (prąd, gaz, woda, kanalizacja, internet, telefon, droga dojazdowa), znacznie wpływa na podwyższenie ceny.

 

Rozważając zakup nieruchomości, należy szczegółowo przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na jej cenę. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy przynajmniej ją obejrzeć, a następnie porównać z innymi ofertami.


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus