Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Co z tym frankiem - oto jest pytanie...

Co z tym frankiem - oto jest pytanie...

Co z tym frankiem - oto jest pytanie...

Od wielu miesięcy na rynkach walutowych największe emocje budzi kurs franka, zwłaszcza wśród polskich kredytobiorców, którzy przed 2008 rokiem masowo zaciągali kredyty w walucie szwajcarskiej. W efekcie kilkaset tysięcy polskich rodzin ma zadłużenie we frankach, które diametralnie wzrosło.

Nieświadomi ryzyka

Polscy frankowcy, jak nazywani są kredytobiorcy zaciągający zobowiązania w walucie szwajcarskiej, nie brali w większości przypadków pod uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej tego, że kredyty walutowe są ryzykowne. Przede wszystkim, należy przy nich zaakceptować ryzyko zmiany kursu walutowego. Co prawda przez lata frank był wyceniany na stałym poziomie, w okolicach 2,5 zł, ale później diametralnie podrożał. Z drugiej strony, ryzyko związane z kredytami walutowymi dotyczy poziomy stóp procentowych w danym kraju, w tym przypadku w Szwajcarii. 

Na korzyść kredytów we frankach szwajcarskich przemawiało to, że były znacznie tańsze niż kredyty złotowe, co wynikało z ich niższego oprocentowania. Raty miesięczne były zauważalnie niższe co powodowało, że kredytobiorcy nie wahając się zaciągali frankowe kredyty, pomimo ostrzeżeń ze strony banków czy nadzoru finansowego. Często powodem takiej decyzji było również i to, że zdolność kredytowa klienta we frankach była większa niż w złotówce, co wynikało z niedoszacowania ryzyka kursowego.

 

Frank po 5 zł?

Władze monetarne w Zurychu przez 3 lata utrzymywały stały, sztywny kurs, na poziomie 1,20 franka do euro, ale w wyniku silnego napływu kapitału do helweckiej waluty dalsze prowadzenie takiej polityki było niemożliwe. Odstąpienie od osłabiania franka skutkowało nagłym jego umocnieniem o ponad 20 proc. 
Jeszcze w latach 2005-2007 kurs helweckiej waluty kształtował się średnio w okolicach 2,5 zł. Po kryzysie gospodarczym w latach 2008-2009 inwestorzy zaczęli szukać „bezpiecznej przystani” dla swojego kapitału i masowo nabywali franki, co wzmocniło je. Cena franka zaczęła rosnąć, przez co chwilowo był on wyceniany na ponad 5 zł za sztukę. 

Kurs waluty szwajcarskiej w chwili obecnej jest uwolniony, choć Szwajcarski Bank Narodowy stara się przeciwdziałać napływowi kapitału poprzez wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Analitycy prognozują, że kurs franka ustabilizuje się i będzie utrzymywany poniżej 4 zł. Niemniej, wystąpienie dramatycznych wydarzeń w strefie euro lub na świecie może zainicjować wyraźny wzrost wartości waluty szwajcarskiej. 

Skutki wysokiej wyceny franka W Polsce nagłe, znaczne umocnienie się franka szwajcarskiego wywołało poważne problemy dla setek tysięcy kredytobiorców spłacających zobowiązania mieszkaniowe w tej walucie. Mają oni problemy ze sprzedażą mieszkań ze względy na utrzymującą się wysoką wartość ich zobowiązań, która jest często wyższa od wartości zabezpieczenia hipotecznego ustanowionego na nieruchomości. 

 


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus