Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Czy opłaca się refinansować kredyt?

Czy opłaca się refinansować kredyt?

Czy opłaca się refinansować kredyt?

Kredyty są jednym z najpowszechniejszych produktów bankowych, po które sięgają klienci. Kredytobiorcy zaciągają kredyty na rozmaite cele, jednak najczęstszym powodem pożyczania od banków dużych kwot na długi okres czasu są kredyty hipoteczne.

Zawsze wiąże się to z pewną stratą – niestety banki nie są instytucjami charytatywnymi, a klient, aby cieszyć się wymarzonym mieszkaniem, musi oddać więcej niż pożyczył. Aby zminimalizować stratę, sięgamy więc po różne rozwiązania. Jednym z nich jest refinansowanie kredytu.

Refinansowanie kredytu – na czym polega?

Najprościej ujmując, refinansowanie kredytu sprowadza się do zaciągnięcia nowej pożyczki, aby spłacić tą starą. Jaki jest zatem sens tego typu zabiegów, skoro nadal pozostajemy zadłużeni na dużą kwotę pieniędzy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę zmienność rynku finansowego. Warunki, na których wzięliśmy kredyt lata temu, mogły przez ten czas ulec zmianie. Dla przykładu: osoba, która rozważa teraz przyjęcie kredytu w tym samym banku, na taką samą kwotę i z takim samym wkładem własnym, może otrzymać propozycję spłaty na zupełnie innych warunkach niż my kilka lat wcześniej. Jeżeli jest to oferta korzystniejsza (na przykład pod względem marży czy oprocentowania), rozważanie refinansowania kredytu jest jak najbardziej uzasadnione. Dlatego warto, aby posiadacze kredytów od czasu do czasu śledzili zmiany marż i oprocentowań (nie tylko w obrębie banku, w którym został zaciągnięty kredyt) – być może uda się spłacić zobowiązanie szybciej i na lepszych zasadach. Najważniejsze, żeby przed podjęciem decyzji o refinansowanie dokonać wnikliwej analizy korzyści. Pomogą w tym kalkulatory, które klient bez problemu znajdzie w Internecie.

Czy zawsze opłacalne?

Refinansowanie często jest korzystne, jeżeli kredyt został zaciągnięty w złotówkach. W przypadku kredytów w obcych walutach trzeba się liczyć z przewalutowaniem, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. W takich sytuacjach tego typu rozwiązanie może nie być opłacalne.


 


TAGI:

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus