Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Czym jest leasing konsumencki?

Czym jest leasing konsumencki?

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing jest popularną formą finansowania. Ze względu na uproszczone procedury i cechującą go wygodę od lat jest wykorzystywany przez przedsiębiorców do powiększania garażu o maszyny pomagające rozwijać działalność gospodarczą.

Firmy leasingowe oferują również leasing konsumencki, zwany prawnym czy osobistym.  Pojawienie się takiej formy finansowania na rynku pozwala na zawarcie umowy o leasing osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Klientowi można zaoferować zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy, dokładnie tak samo jak w przypadku firm. Jako że osoby prawne niebędące przedsiębiorcami nie mają obowiązku dokonywania amortyzacji w przypadku leasingu konsumenckiego, prawo nie przewiduje minimalnego wymaganego okresu obowiązywania umowy. Ustawodawca wymaga jednak, by suma opłat leasingowych stanowiła przynajmniej wartość początkową przedmiotu leasingu na dzień zawarcia takiej umowy.

Podstawą zawarcia umowy z klientem niebędącym przedsiębiorcą są w takim wypadku dochody. Firmy leasingowe jako źródło dochodów akceptują umowy na czas określony i nieokreślony, a także emeryturę, rentę, dochód z własnego gospodarstwa rolnego czy z pracy w wolnym zawodzie. Większość  leasingodawców akceptuje również umowy cywilno-prawne oraz umowy-zlecenia o charakterze powtarzalnym.

Przepisy o leasingu konsumenckim są interpretowane w taki sposób, że z tej formy finansowania może skorzystać również przedsiębiorca. W praktyce wygląda to tak, że przedmiot leasingu (na przykład pojazd czy nieruchomość) jest wykorzystywany przez właściciela firmy w celach prywatnych, niezwiązanych z prowadzeniem działalności.

Leasing konsumencki jest ciekawą, choć mniej popularną alternatywą dla kredytów bankowych. Dużą zaletą takiej formy finansowania jest szybka decyzja co do zgody na udzielenie leasingu, proste procedury, niska opłata wstępna oraz możliwość leasingowania używanych aut.

Artykuł został przygotowany przez redakcję sieci brokerów leasingu GO-leasing.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus