Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Lokaty » Czym jest lokata bankowa?

Czym jest lokata bankowa?

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest produktem finansowym zbliżonym do konta oszczędnościowego, jednak pod pewnymi względami się od niego różni. O tych różnicach oraz rodzajach dostępnych na rynku lokat piszemy poniżej.

Ze względu na ryzyko inflacji nie warto, jak to się mówi, trzymać pieniędzy w skarpecie. O wiele korzystniej jest ulokować oszczędności w banku – nie na prywatnym koncie, z którego w każdej chwili możemy je bez żadnych konsekwencji finansowych wziąć, lecz właśnie na lokacie, która jest swego rodzaju inwestycją. Poniżej objaśniamy pokrótce, czym jest lokata i jakie korzyści przynosi właścicielom zamrożonego kapitału.

 

Lokata bankowa - definicja

Lokatę najkrócej można zdefiniować jako umowę, którą oferent zawiera z klientem chcącym ulokować środki pieniężne w banku na czas określony. Po upływie okresu trwania umowy środki są zwracane klientowi wraz z odsetkami stanowiącymi zadośćuczynienie za terminowe zamrożenie pieniędzy.

 

Na jaki okres zawiera się lokaty?

Lokaty zawiera się na różne okresy. Im dłuższy okres, tym większe odsetki, a tym samym wyższy zysk. Przed założeniem lokaty w danym banku warto porównać ją z ofertami innych instytucji finansowych. Może się bowiem okazać, że konkurencyjny bank ma do zaoferowania o wiele lepsze warunki.

 

Lokaty zależne od stóp procentowych

Na rynku finansowym dostępne są również lokaty, których oprocentowanie zależy nie od okresu trwania umowy, ale od poziomu stóp procentowych. W przypadku tego typu lokat zysk jest oczywiście trudniejszy do oszacowania, ponieważ są to zmienne, których nie sposób w stu procentach przewidzieć. W każdym razie nie ma żadnego ryzyka związanego z utratą ulokowanych środków, niepewna jest jedynie wielkość oprocentowania.

 

Lokata a konto oszczędnościowe

Bardzo popularnym instrumentem inwestycyjnym są również konta oszczędnościowe, które mają z lokatami wiele wspólnego. Środki ulokowane na koncie oszczędnościowym również podlegają oprocentowaniu, a po upływie terminu przewidzianego w umowie klient otrzymuje je wraz z odsetkami. Najważniejsza różnica między tymi dwoma produktami finansowymi polega na tym, że konto oszczędnościowe można w dowolnym momencie trwania umowy zasilić dodatkowymi środkami, a także uszczuplić o dowolną kwotę bez utraty spodziewanych odsetek. Oczywiście są pewne ograniczenia: klient może bezpłatnie wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego raz na jakiś czas (zwykle raz na miesiąc). W przypadku lokaty nie jest to możliwe.

 


TAGI: , , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus