Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Konta » Czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego?

Czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego?

Czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego?

Oszczędzanie to sprawa niezwykle ważna. Dzięki oszczędnościom możemy spełniać własne marzenia i realizować założone cele. Bo przecież niewielu z nas ma na tyle wysokie zarobki, by móc sobie na to pozwolić od ręki.

Konto oszczędnościowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej elastycznych sposobów na oszczędzanie. Jak zatem je wybrać?

Po co trzymać wolne środki w skarpecie albo na koncie osobistym? Lepiej założyć konto oszczędnościowe, zabezpieczyć się przed inflacją i dodatkowo jeszcze nieco zarobić. Najbezpieczniejszymi produktami bankowymi, które zostały powołane do istnienia właśnie z myślą o oszczędzaniu, ochronie przed inflacją i czerpaniu pewnych zysków z odsetek, są lokaty terminowe oraz właśnie konta oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe to indywidualny rachunek bankowy, który łączy w sobie cechy lokaty terminowej z ROR, nie jest jednak ani jednym, ani drugim.

 

Jakie cechy wyróżniają konto oszczędnościowe?

 • nie pociągają za sobą żadnych kosztów (są całkowicie darmowe),
 • możliwość wypłaty środków w dowolnej chwili,
 • oprocentowanie wyższe niż w ROR, ale niższe niż na lokacie terminowej,
 • brak karty płatniczej do rachunku.

Na koniec należy powiedzieć, że konto oszczędnościowe są przede wszystkim elastyczne. Elastyczność ta polega na możliwości czerpania zysków z odsetek przy jednoczesnej możliwości podjęcia pieniędzy z konta w dowolnej chwili. Konto oszczędnościowe jest szczególnie polecane osobom rozważnym, które nie są rozrzutne. Osoby odznaczające się diametralnie odmiennym usposobieniem powinny raczej korzystać z lokat terminowych.

 

Na co uważać, wybierając konto oszczędnościowe?

Opłaty za prowadzenie konta

Kiedy oszczędzasz w ten sposób, sprawdź przede wszystkim, na jakich warunkach można prowadzić konto oszczędnościowe w poszczególnych bankach (porównanie kont oszczędnościowych). Może być tak, że za prowadzenie rachunku będziesz musiał zapłacić, co oczywiście jest dużą niedogodnością, gdyż na proponowanych odsetkach zarobisz raczej niewiele, a przecież takie konto ma na celu oszczędzanie, a nie wydatki.

 

Oprocentowanie

Przy wyborze konta oszczędnościowego zwróć uwagę na wysokość odsetek oraz częstotliwość kapitalizacji. Im wyższe oprocentowanie, tym oczywiście lepiej dla Ciebie, ale pamiętaj, że oprocentowanie reklamowane może znacznie się różnić od realnego. Dlaczego tak się dzieje? Reklamowany jest jedynie okres promocyjny, a zazwyczaj po jego zakończeniu oprocentowanie zostaje obniżone, dlatego dokładnie zapoznawaj się z poszczególnymi ofertami i uważnie czytaj umowy, zwracając zwłaszcza uwagę na oprocentowanie stałe.

 

Kapitalizacja odsetek

Kolejnym, niezwykle istotnym kryterium przy wyborze konta oszczędnościowego jest kapitalizacja odsetek, czyli częstotliwość, z jaką bank dodaje odsetki do Twojego konta. Dlatego im jest częstsza, tym lepiej dla Ciebie.

 

Wypłaty środków

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, jest wypłata środków. Zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. Dlatego jeśli wypłaty mają być częstsze, zwróć baczniejszą uwagę na warunki umowy i wybierz ofertę bardziej odpowiadającą Twoim potrzebom. 


TAGI: , ,

 • O nas

  Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

 • Kategorie   

  Menu

comments powered by Disqus