Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Oszczędzanie » Fundusz inwestycyjny czy lokata – co się bardziej opłaca?

Fundusz inwestycyjny czy lokata – co się bardziej opłaca?

Fundusz inwestycyjny czy lokata – co się bardziej opłaca?

Zasadniczą różnicą między lokatą i funduszem inwestycyjnym jest pewność zysku, jeśli chodzi o lokatę. Fundusz inwestycyjny wiąże się z ryzykiem, ale czy opłacalnym?

Coraz częściej Polacy podejmują pewien stopień ryzyka i decydują się na ulokowanie swoich oszczędności w fundusze inwestycyjne. Wszystko ze względu na stopę zwrotu, która w skali roku może sięgać nawet ponad 20%. Na rynku finansowym jest wiele ofert, mniej lub bardziej atrakcyjnych, dzięki którym każdy może znaleźć coś dla siebie.

W zależności od stopnia ryzyka, czasu lokowania środków i opłat, zyski z takiego oszczędzania są odpowiednio wysokie. Do wyboru mamy więc fundusze, w których inwestujemy w papiery wartościowe, emitowane przez rząd, oraz takie, w których ryzyko jest znacznie większe. W tym drugim przypadku mowa jest o funduszach akcyjnych, z których środki inwestowane są w akcje. To zdecydowanie najbardziej opłacalna opcja dla inwestora, ale wiążąca się też z najwyższym stopniem ryzyka, gdyż zyski uzależnione są od wahania cen, a co za tym idzie – niezbyt pewnej przyszłości. Inwestycja w lokaty, jak i papiery rządowe, daje nam pewny zysk na poziomie 3-4% w skali roku, a więc kilkukrotnie mniej, niż w przypadku funduszy akcyjnych, jednak, co ważne – bez ponoszenia ryzyka.

Wybór między lokatą i funduszem nie jest łatwy i w głównej mierze zależy od naszych preferencji. Dla osób, które chcą pewności, że swoich pieniędzy nie stracą, wybór funduszu nie jest najlepszym pomysłem, natomiast lokata zapewni im zysk na określonym poziomie. Dla tych, którzy lubią dreszczyk emocji i liczą się z ewentualnymi stratami swoich środków, fundusz to wybór trafny, a ewentualne zyski wprost proporcjonalne do tego, ile ryzykują.


TAGI: , , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus