Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Opcje binarne » Jak inwestować w opcje walutowe?

Jak inwestować w opcje walutowe?

Jak inwestować w opcje walutowe?

Dzięki opcjom Call i Put, handel walutami może okazać się bardziej opłacalny. Aby na nich zyskać, niezbędna jest jednak dogłębna analiza rynku walut. Co powinniśmy wiedzieć o opcjach walutowych?

Najprościej rzecz biorąc, kupując lub sprzedając opcję walutową stajemy się stroną umowy, która daje nam prawo do nabycia danej waluty lub innego aktywa w ściśle określonym czasie po ustalonym z góry kursie.

Wyróżnić można opcje europejskie, w których termin takiej transakcji ogranicza się do jednego dnia, oraz amerykańskie, w których nabywca opcji ma na to więcej czasu – zazwyczaj kilka dni. Kilka lat temu pojawiły się również pośrednie między oboma typami opcje bermudzkie, które umożliwiają realizację w ściśle określonych terminach, których aż do momentu jej wygaśnięcia jest kilka.

Warto pamiętać, że kupując opcję walutową nie nabywamy obowiązku kupienia lub sprzedaży aktywów, a jedynie takie prawo.

Jeśli opcja dotyczy kupna waluty, określa się ją mianem Call, zaś te, które dotyczą sprzedaży, nazywane są Put. Cena każdej z tych opcji składa się z wartości wewnętrznej i zewnętrznej, określanej też jako wartość czasowa. Ta pierwsza równa jest kwocie, którą zyskalibyśmy realizując opcję w momencie jej nabycia, druga zaś stanowi różnicę między wartością wewnętrzną a jej ceną rynkową.

O opłacalności kupna danej opcji stanowi jednak pierwsza wartość – jeśli istnieje ona w dniu wygaśnięcia, opcja kończy się in-the-money, zaś kiedy jej nie ma – out-of-the-money, co dla tradera oznacza, że zainwestowane w niej pieniądze zostały stracone.

Wpływ na cenę opcji walutowych ma przede wszystkim rynkowy kurs waluty, której ona dotyczy, oraz cena jej realizacji. Na to, ile inwestorzy zdecydują się zapłacić za daną opcję, może wpływać także czas jej trwania oraz ewentualne wahania kursu waluty bazowej.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus