Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Oszczędzanie » Jak nauczyć dziecko oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi?

Jak nauczyć dziecko oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi?

Jak nauczyć dziecko oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi?

Jako dobrzy i mądrzy rodzice, chcielibyśmy, żeby nasze dziecko równie rozsądnie korzystało z życia, m.in. z zarobionych pieniędzy. Edukację finansową najlepiej rozpocząć w domu, pokazując dziecku na czym polega gospodarowanie pieniędzmi i ich oszczędzanie.

Kieszonkowe to nie wszystko

Wielu rodziców daje swoim pociechom kieszonkowe nie bardzo zastanawiając się nad tym, w jaki sposób można je przy okazji wyedukować w zakresie przedsiębiorczości. Kieszonkowe to dobre narzędzie na zapoznawanie dziecka z wartością pieniądza. Zwłaszcza w gotówce.

Maluch widzi jak ubywa pieniędzy, gdy postanowi je na coś wydać oraz jak zapełnia się skarbonka po wrzuceniu do niej kolejnych monet. Kieszonkowe to jednak nie wszystko. Jak jeszcze pokazać dziecku na czym polega operowanie finansami?

 

Wspólne zakupy i liczenie rachunków

Dzieci zwykle lubią chodzić z rodzicami na zakupy. To wręcz wymarzone okoliczności ku temu, by w praktyce sprawdzić na czym polega edukacja finansowa. Możemy pokazywać dziecku, czym różnią się poszczególne produkty z różnych półek cenowych, kiedy warto wybrać coś tańszego i jak zaplanować zakupy, by zamknąć się w określonej kwocie.

Rodzicom często wydaje się, że dzieci są kompletnie niezainteresowane tym, ile kosztują produkty spożywcze czy środki czystości. W gruncie rzeczy jednak mogą wykazać ogromne zainteresowanie, gdy przyjdzie do kupna ulubionych owoców lub nowej książki z ukochanym bohaterem. Z dzieckiem możemy również ustalić, że będzie otrzymywało końcówki z otrzymanej w sklepie reszty w zamian za pomoc w zakupach.

 

Cel: oszczędzanie

Jeśli chcemy nauczyć dziecko oszczędzać, musimy ustalić z nim konkretny cel gromadzenia oszczędności, a najlepiej kilka. Jednym celem może być wymarzona, nieco droższa zabawka, innym wejście do wesołego miasteczka, jeszcze innym lody w upalne popołudnie.

Dziecko może zbierać pieniądze na te cele, odkładając kieszonkowe do specjalnie oznaczonych pojemników lub słoików. Ale to nie wszystko. Pozwólmy, aby maluch część potrzebnych kwot zarobił. Prace powinny być adekwatne do wieku dziecka i mogą obejmować pomoc w gotowaniu czy sprzątaniu, wynoszenie śmieci itd.

 


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus