Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Jak przewalutować kredyt?

Jak przewalutować kredyt?

Jak przewalutować kredyt?

Wielu ludzi decyduje się na wzięcie kredytu w obcej walucie, sugerując się niższymi marżami oferowanymi przez zagraniczne banki, w konsekwencji czego raty spłat są mniejsze.

Niestety, coś za coś. Kredyt w obcej walucie jest równoznaczny z akceptacją ryzyka zmiany kursu walut, a ponieważ zazwyczaj kredyty zaciągamy na wiele lat, to uczucie niepewności będzie nam towarzyszyło stale przez dłuższy okres czasu. Właśnie ono jest głównym motorem do zmiany decyzji, szczególnie wtedy, kiedy kurs waluty, w której mamy pożyczkę, nagle wzrasta.

Wahania kursu, decyzja o przewalutowaniu

Zupełnie naturalną rzeczą jest to, że kredytobiorcy rozważają różne opcje spłaty kredytu, chcąc stracić jak najmniej. Ważne jednak, aby nie ulegać emocjom. Często większe wahania kursu waluty popychają klientów banków do zbyt pochopnych działań. Właśnie w warunkach stresu i niepewności zapadają decyzje, bazujące często na wybiórczych przesłankach – kredytobiorcy sugerują się wzrostem kursu, nie biorąc pod uwagę wieloletniej perspektywy czasu, podczas której wszystko jeszcze może się zmienić. Zapominają też o kosztach, które przyjdzie im zapłacić, decydując się na przewalutowanie. Zwykle najlepszym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach jest po prostu przeczekanie wahań kursu i nie podejmowanie żadnych decyzji.

Przewalutowanie kredytu – świadoma decyzja

Jeżeli decyzja odnośnie zmiany waluty pożyczki została podjęta na podstawie wnikliwych analiz z pominięciem czynnika emocjonalnego, wtedy należy złożyć wniosek o przewalutowanie kredytu do banku. Z punktu widzenia kredytobiorcy istotna jest data, kiedy nastąpi przewalutowanie i tu banki postępują różnie. Jedne biorą pod uwagę dzień złożenia wniosku (i właśnie na podstawie kursu z tego dnia dokonywania jest zmiana); inne dzień, w którym wniosek jest rozpatrywany (zazwyczaj kilka dni później). Często też istnieje konieczność ponownego złożenia kompletu dokumentów, tak jakbyśmy się ubiegali o nowy kredytu, szczególnie wtedy kiedy bank musi na nowo ustalić zdolność kredytową klienta.


 


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus