Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?

Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?

Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?

Zanim udasz się do banku, aby wnioskować o kredyt, sprawdź, czego możesz oczekiwać.

W każdym banku początkiem procedury, z którą spotka się potencjalny kredytobiorca, jest zbadanie jego zdolności kredytowej. Jednak by oszczędzić czas na niepotrzebnych, zakończonych niepowodzeniem wizytach w banku, sami możemy sprawdzić, czy mamy szansę na uzyskanie interesującego nas kredytu.

Na zdolność kredytową składają się zarówno nasze dochody, jak i obciążenia. Do tych drugich będziemy musieli zaliczyć stałe, ponoszone co miesiąc koszty, zobowiązania wobec innych banków, a także koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Jeśli posiadamy jeszcze inne zobowiązania, one także będą wzięte pod uwagę przez bank. Oczywiście najlepiej, by tytuły obciążeń były jak najmniejsze - to zwiększy naszą zdolność kredytową.

Podstawowym sposobem na obliczenie jej samodzielnie jest zsumowanie naszych dochodów netto z ostatnich trzech miesięcy, a następnie podzielenie wyniku przez trzy, co da nam średnie wynagrodzenie netto. Od tej sumy pozostaje nam już tylko odjąć wysokość wszystkich zobowiązań, by uzyskać wysokość ewentualnej raty, jaką jesteśmy zdolni płacić co miesiąc.

Bez względu na wymagania banku, warto przeanalizować samemu swoją sytuację materialną, by po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej spłata nie pochłaniała wszystkich naszych środków na życie. Należy pamiętać, że większość banków weźmie pod uwagę tylko dochody z tytułu umowy o pracę. Tak zwane „umowy śmieciowe” czy umowy o dzieło rzadko są wiarygodnym dla banku dokumentem, potwierdzającym zarobki.

Nasza zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj kredytu, jego wysokość, długość kredytowania, waluta i inne parametry. Każdy bank ma swoje wymagania i odmienną ofertę kredytową, warto więc wybrać najlepszą dla nas, z uwzględnieniem wszystkich możliwych czynników.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus