Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Oszczędzanie » Jak skutecznie oszczędzać?

Jak skutecznie oszczędzać?

Jak skutecznie oszczędzać?

Wielu z nas mówi, że oszczędza pieniądze np. na czarną godzinę. Inni oszczędzają na samochód lub wakacje, a bardziej ustatkowani emeryturę. Niektórzy znów twierdzą, że oszczędzać nie potrafią, bo wszystko co zarobią, to zaraz wydają.

Są w końcu i tacy, co mówią, że nie mają z czego lub też na czym oszczędzać. W tym materiale przedstawimy kilka sposobów, lub raczej luźnych pomysłów, jak i na czym oszczędzać. Oczywiście każdy z nas ma inną sytuację życiową, inne potrzeby i wymagania, dlatego nie wszystko, co tutaj znajdziecie, będzie dla was odpowiednie.

 

Postaw sobie cel

Aby oszczędzanie nie było tylko oszczędzaniem, czyli sztuką dla sztuki, warto postawić sobie jasny cel. Nie musi być od razu wielki i ambitny. Może być bardzo przyziemny, np. nowy telefon komórkowy, nowa lodówka, wyjazd na wakacje. Istotne jednak, abyśmy wiedzieli po co oszczędzamy. Jeśli będziesz zdeterminowany, by to osiągnąć, to nie powinno ci zabraknąć odpowiedniej motywacji do działania.

 

Określ swój miesięczny bilans

Jest to jeden z najważniejszych etapów na drodze oszczędzania, gdyż od niego będą zależeć wszelkie twoje plany. Rozpisz sobie, np. na kartce papieru, całkowite miesięczne dochody. Z drugiej stronie wypisz wszystkie stałe miesięczne wydatki. Nie zapomnij o wydatkach ruchomych. Wyznacz pewną kwotę np. na rozrywkę i drobne przyjemności oraz jeszcze jedną kwotę na wydatki typowo sezonowe oraz wydatki nieprzewidziane. Po ich zsumowaniu powstanie kwota całkowitych wydatków miesięcznych.

Obliczając różnicę otrzymasz miesięczny bilans swoich finansów. Jeśli będzie dodatni, to tę kwotę możesz co miesiąc odkładać i budować oszczędności. Jeżeli wynik okaże się ujemny, należy sprawdzić wyliczenia. Jeśli nadal bilans jest na minusie, to konieczna będzie redukcja wydatków lub podniesienie dochodów, bo w innym wypadku nie ma mowy o oszczędzaniu.

 

Żywność

Wielu może się zdziwić, ale największa część naszych dochodów przeznaczamy na żywność. Powodów jest kilka: żywność jest faktycznie droga, ale wiele osób kupuje jej zbyt dużo, więcej, niż jest w stanie zjeść. Dużo żywności psuje się lub wyrzuca. Choć mówi się, że naprawdę zdrowa żywność jest droga, to nie sposób zaprzeczyć, że wiele popularnych przekąsek, dodatków i produktów, które tak lubimy, są również drogie.

 

Rachunki

Zaraz za żywnością nasze pensje najbardziej pożerają rachunki. Stałych opłat za mieszkanie, jak czynsz, komorne czy rata kredytu nie jesteśmy w stanie zmienić. Jeśli chodzi o media: prąd, woda, gaz (o ile jest), to istotnym elementem jest ich zużycie w ciągu miesiąca. Może warto mniej korzystać z urządzeń elektrycznych o dużej mocy, częściej wyłączać światło, zakręcać wodę, wymienić żarówki na bardziej oszczędne? Opłaty związane z telefonami, telewizją i internetem również bywają bardzo wysokie. Może czas zmienić dostawcę lub zrewidować, czy wszystkie usługi są potrzebne? Podobnie raty pożyczek i zakupów - czy te wydatki były rzeczywiście niezbędne?

 

Rekreacja, kultura i rozrywka

Na trzecim miejscu plasuje się rozrywka. Oczywiście, że należy korzystać z wolnego czasu i rozrywek, jakie są dostępne. Należy utrzymywać liczne kontakty towarzyskie, by nie zamknąć się na innych. Jednakże wiele codziennych przyjemności moglibyśmy sobie odmówić. Często się słyszy, że ktoś wydał pieniądze „na głupoty. Wydajemy często dużo pieniędzy na rzeczy niepotrzebne lub takie, bez któryś da się obejść.

 

Pozostałe wydatki

Nieco mniej środków wydajemy już na wyposażenie mieszkania, zdrowie, łączność czy edukację. Niemniej jednak każda rodzina znajduje się w innej sytuacji i może mieć różne zapotrzebowania, dlatego rozkład wydatków może się między nimi bardzo różnić. O tego typu rzeczach pisze Marcin Iwuć, autor bloga Finanse Bardzo Osobiste. Wyświetla się on na hasło: jak oszczędzać blog, dlatego z pewnością go znajdziecie.


TAGI: , , , , , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus