Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Oszczędzanie » Jak uzyskać odszkodowanie za błędy medyczne?

Jak uzyskać odszkodowanie za błędy medyczne?

Jak uzyskać odszkodowanie za błędy medyczne?

Składając swe zdrowie w ręce lekarzy, ufamy, że dołożą oni wszelkich starań i wykorzystają swą wiedzę i doświadczenie, by przynieść nam ulgę w dolegliwościach. Czasem jednak, zamiast poprawy, otrzymujemy coś wręcz przeciwnego: cierpienie.

Błędy medyczne się zdarzają, warto więc wiedzieć kiedy i w jaki sposób walczyć o odszkodowanie za poniesione straty.

 

Kiedy mówimy o błędzie lekarskim?

Pojęcie błędu medycznego jest dość nieścisłe, nie ma ono jasno sformułowanej definicji. Jego mianem określamy postępowanie sprzeczne z aktualnie obowiązującymi zasadami wiedzy i sztuki medycznej. Błędem lekarskim jest więc na przykład używanie przestarzałej wiedzy czy metod diagnostycznych lub terapeutycznych.

O błędzie medycznym mówimy także w przypadku zaniechania: dalszej diagnostyki czy decyzji o zabiegu chirurgicznym. Zawsze, gdy zachodzi konieczność potwierdzenia czy wykluczenia błędu medycznego, należy brać pod uwagę sytuację konkretnego pacjenta. Przykładowo: mięśniak macicy może zostać usunięty na dwa sposoby. Jeden z nich polega na usunięciu go wraz z całą macicą, drugi natomiast - na wyłuskaniu go bez spowodowania uszczerbku na zdolności rozrodczej pacjentki. O ile u kobiety w podeszłym wieku można bez zastrzeżeń zastosować metodę histerektomii, o tyle w przypadku młodej kobiety - zabieg taki może zostać uznany za okaleczenie i błąd w sztuce lekarskiej.

 

Jak starać się o odszkodowanie?

Wbrew pozorom uzyskanie odszkodowania nie jest tak trudne, jak zwykło się sądzić. Należy sporządzić wniosek, który zawierać powinien:

 • dane personalne pacjenta,
 • dane szpitala lub lekarza, od którego domagamy się odszkodowania,
 • wskazanie rodzaju poniesionej straty (pogorszenie stanu zdrowia, zakażenie, utrata kończyny czy narządu, zgon dziecka przy porodzie),
 • uzasadnienie - to w nim opisać należy, jakiego uszczerbku na zdrowiu doznał pacjent, jakie były skutki i koszty leczenia (warto mieć paragony i rachunki - z apteki, od lekarza),
 • propozycję wysokości odszkodowania.

Wniosek do komisji złożyć może sam pacjent lub, w przypadku pacjentów małoletnich, ich przedstawiciel ustawowy. Jeśli sprawa dotyczy osoby zmarłej - mogą zrobić to jej spadkobiercy. Kompleksową pomoc prawną w dochodzeniu odszkodowań z tytułu błędów medycznych oferuje Radca Prawny Przemysław Stępak.

 

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Pacjent z wnioskiem o odszkodowanie powinien skierować się do specjalnie utworzonej komisji, która działa przy urzędzie wojewódzkim. To właśnie ona zajmie się dochodzeniem, mającym wykazać, czy został popełniony błąd w sztuce lekarskiej. W skład tych komisji wchodzą lekarze, pielęgniarki, prawnicy oraz przedstawiciele rzecznika praw pacjenta.

Pacjent składający wniosek zobowiązany jest do poniesienia opłaty w wysokości 200 złotych.

Pamiętać należy, że wnioski kierować można wyłącznie w ściśle ustalonych terminach:

 • jeśli zdarzenie medyczne miało miejsce po 1 stycznia 2012 roku;
 • w terminie 1 roku od dnia, w którym pacjent dowiedział się o wystąpieniu uszczerbku na zdrowiu, zakażeniu czy uszkodzeniu ciała lub od dnia jego śmierci.  

 

Wysokość odszkodowania

Maksymalne kwoty odszkodowań zostały ustalone odgórnie, toteż pacjent nie może zażądać dowolnej kwoty. I tak:

 • w przypadku uszczerbku na zdrowiu (pogorszenie stanu zdrowia, zakażenie szpitalne, uszkodzenie ciała) - pacjent może żądać kwoty nieprzekraczającej 100 tysięcy złotych;
 • w przypadku śmierci pacjenta jego rodzina może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości do 300 tysięcy złotych.

Istnieją także fundacje, które mogą służyć pacjentom wsparciem psychicznym i merytorycznym na drodze do uzyskania odszkodowania za błędy medyczne. W każdym przypadku warto dochodzić swoich praw - dane zebrane przez Rzecznika Praw Pacjenta dowodzą, że wiele jest przypadków, w których komisja po odrzuceniu wniosku i ponownym rozpatrzeniu go - przyznawała jednak rację pacjentowi.


TAGI: , ,

 • O nas

  Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

 • Kategorie   

  Menu

comments powered by Disqus