Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Komu opłaca się brać kredyt odnawialny?

Komu opłaca się brać kredyt odnawialny?

Komu opłaca się brać kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to łatwy i stosunkowo niedrogi sposób dostępu do dodatkowych środków na rachunku oszczędnościowym. Jego wysokość może sięgać kilkukrotności zarobków.

Stanowi bardzo dobrą alternatywę dla znacznie wyżej oprocentowanych kredytów gotówkowych a przy tym osiągalny jest przy mniejszej liczbie formalności. Pozostaje nieodłącznie związany z rachunkiem oszczędnościowo - rozliczeniowym. Posiadacz takiego rachunku może złożyć wniosek o przyznanie linii kredytowej już po 3 miesiącach korzystania z konta osobistego (w niektórych bankach po 6), o ile wpływają na nie regularne środki.

Jego główną zaletą jest możliwość wielokrotnego korzystania z przyznanych przez bank pieniędzy bez konieczności każdorazowego spełniania wszystkich formalności. Mając udostępniony limit np. 2000 zł i wykorzystując go w pełni, bank nalicza odsetki od całej kwoty. Jednocześnie po wpływie na rachunek np. 1500 zł, odsetki te naliczane są już tylko od 500 zł. Jest to więc znacznie tańsze rozwiązanie niż wynikałoby z tabeli oprocentowania.

Dostępne środki to najczęściej maksymalnie 20000 - 30000 tys. zł - w zależności od banku, z reguły wyliczona kwota to 6-8 krotność miesięcznych dochodów. Umowa o kredyt odnawialny zawierana jest na rok z opcją automatycznego jej przedłużenia, jeśli przyznany limit nie został przekroczony.

O udzielenie kredytu odnawialnego mogą więc występować:

 • klienci indywidualni posiadający obywatelstwo polskie na stałe zamieszkali w Polsce,
 • klienci indywidualni, obywatele państw obcych, zatrudnieni przez podmiot mający siedzibę w kraju lub otrzymujący rentę, emeryturę, stypendium.

O kredyt odnawialny może starać się każda osoba, która:

 • systematycznie zasila swój rachunek wpływami z wynagrodzenia, emerytury lub renty,
 • posiada konto przez określony przez bank okres – przeważnie jest to co najmniej 3 miesiące (w przypadku dokonywania systematycznych, comiesięcznych wpływów) lub co najmniej 6 miesięcy (w przypadku wpływów na rachunek dokonywanych rzadziej),
 • posiada zdolność kredytową,
 • nie spowodowała niedopuszczalnego salda debetowego w określonym czasie – najczęściej to 3 miesiące - przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu.

Kredyt odnawialny może być również udzielony do konta wspólnego, umowa jest wtedy zawierana przez obu posiadaczy konta. W tym przypadku badana jest zdolność kredytowa obu współposiadaczy.

Oprócz odsetek od wykorzystanej kwoty bank pobiera jednorazowo prowizję za rozpatrzenie wniosku i przygotowanie umowy, wynosi ona zazwyczaj 0,5 - 1% przyznanej sumy.

Z uzyskaniem kredytu odnawialnego problem mogą mieć osoby o nieregularnych wpływach, niezależnie od ich wysokości.

Korzystanie z limitu wymaga sporej samokontroli od klienta, gdyż łatwo jest uznać dostępną kwotę za "własność". Nieprzestrzeganie terminów spłaty ponadto znacznie podwyższa oprocentowanie i może poskutkować rozwiązaniem umowy przez bank oraz koniecznością zwrotu całego zobowiązania w trybie natychmiastowym. Ponadto banki same proponują podwyższenie progu przyznanych środków, co dla wielu klientów stanowi pokusę i stawia ich na najlepszej drodze do wpadnięcia w pułapkę kredytową.

Reasumując, kredyt odnawialny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrafią w pełni kontrolować swoje wydatki i powstrzymywać się przed zbytnią rozrzutnością. Jest też atrakcyjną propozycją w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych potrzeb finansowych, gdyż jego niskie oprocentowanie oraz stosunkowo wysoka dostępność czynią z niego dobrą alternatywę dla standardowych kredytów konsumpcyjnych.


TAGI: , ,

 • O nas

  Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

 • Kategorie   

  Menu

comments powered by Disqus