Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Konta » Konto oszczędnościowe dla dziecka – lepsze niż lokata?

Konto oszczędnościowe dla dziecka – lepsze niż lokata?

Konto oszczędnościowe dla dziecka – lepsze niż lokata?

Założenie konta oszczędnościowego dla dziecka to jeden ze sposobów, by zabezpieczyć mu przyszłość finansową. Można otworzyć je w każdym momencie i wpłacić na nie dowolną kwotę, a pieniądze będą pracować od każdej złotówki. Jakie są zalety konta oszczędnościowego?

Skarbonka jak w banku

Konto oszczędnościowe można założyć dziecku w każdym momencie, już w dniu jego urodzenia. Rodzic wpłaca na nie dowolną kwotę, w zależności od posiadanej w danym momencie wolnej gotówki. Za założenie i prowadzenie takiego konta banki nie pobierają opłat. Wpłat gotówki można dokonywać w dowolnym momencie, podobnie jak i jej wypłat. Innymi słowy, środkami zgromadzonymi na koncie rodzice dysponują wedle potrzeby. Przynajmniej do momentu, w którym częściowe prawo do rozporządzania nimi otrzymuje dziecko.

Dostęp do swojego konta oszczędnościowego dziecko może otrzymać w wieku 13 lat. Oczywiście to w dalszym ciągu rodzice decydują, co dziele się na koncie, poprzez możliwość ustanowienia na nim limitów. Do tej granicy nastolatek ma jednak prawo do swobodnego dokonywania wypłat, dokonywania transferu przez internet czy otrzymuje niezbędną do tych operacji kartę płatniczą.

 

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Konta oszczędnościowe są oprocentowane, a więc pozwalają powiększać gromadzone na nich pieniądze. Ich oprocentowanie jest niższe niż lokaty, ma za to wiele zalet. Wspomnieliśmy już o dowolnej kwocie wpłat, zasilaniu konta w odpowiednim terminie czy wypłacania pieniędzy w razie potrzeby. Z lokat terminowym nie można za to podejmować pieniędzy w trakcie ich trwania.

Niektóre banki oferują wyższe oprocentowanie, jeśli rodzice zobowiązują się do regularnego wpłacania środków. Z drugiej jednak strony, może się zdarzyć, że naliczą sobie prowizję od wypłaty gotówki czy przelania środków na konto osobiste.

Konto oszczędnościowe może funkcjonować bądź jako indywidualne konto bądź jako subkonto przy koncie rodzica.

 


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus