Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Koszty zakupu nieruchomości do zamieszkania

Koszty zakupu nieruchomości do zamieszkania

Koszty zakupu nieruchomości do zamieszkania

Większość Polaków zmuszonych jest posiłkować się kredytami hipotecznymi w celu realizacji planów o zakupie własnego mieszkania. Kredyt można obecnie zaciągnąć wyłącznie wówczas, gdy potencjalny kredytobiorca dysponuje co najmniej 10-procentowym wkładem własnym.

Finansowe bariera w kupowaniu mieszkania

Zgromadzenie wymaganych oszczędności na wkład własny na zakup mieszkania z kredytem bankowym to zbyt mało, aby móc po zrealizowaniu transakcji wprowadzić się do własnego M. Zwłaszcza, jeśli obiektem zakupu jest mieszkanie z rynku pierwotnego, w tzw. stanie deweloperskim. Do kosztów inwestycji mieszkaniowej obok wkładu własnego należy doliczyć nakłady wykończeniowe. To powoduje, że dla wielu potencjalnych nabywców powstanie finansowa bariera niemożliwa do pokonania, a więc niwecząca marzenia o własnym mieszkaniu. 

 

Wersja pod klucz czy standard deweloperski?

W całej Europie Zachodniej mieszkania z rynku pierwotnego budowane są wyłącznie w wersji pod klucz. Nie ma więc mowy o standardzie deweloperskim, do samodzielnego wykończenia przez kupującego. Na domiar złego, w Polsce nie ma jednej definicji takiego standardu, co daje deweloperom szerokie pole manewru. Klient kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym, w stanie deweloperskim powinien zwrócić szczególną uwagę na to, jak wykończona jest nieruchomość. Najczęściej stan ten obejmuje ściany otynkowane, naszykowane do malowania, sufity, okna, parapety wewnętrzne, drzwi i doprowadzenie wszystkich instalacji i mediów, ale bez wykończenia, np. bez „białego montażu” w łazience. 

Za wykończenie mieszkania należy zapłacić dodatkowo. Średnio, według serwisu WGN.pl, koszt wykończenia jednego mkw mieszkania to około 600-700 zł. Dla standardowej, 50-metrowej nieruchomości będzie oznaczało to wydatek rzędu 30-35 tys. zł. Drugie tyle wyniesie obowiązkowy, 10-procentowy wkład własny na kredyt hipoteczny dla mieszkań w dużych miastach Polski. W sumie kupujący musi więc dysponować 60-70 tys. zł obok kredytu hipotecznego, aby kupić nowe mieszkanie i następnie móc w nim zamieszkać. 

Tak duże wymagane nakłady finansowe na inwestycje powodują zahamowanie popytu na rynku mieszkaniowym w Polsce. 

 


TAGI: , , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus