Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Kredyt a leasing - za i przeciw

Kredyt a leasing - za i przeciw

Kredyt a leasing - za i przeciw

Uzyskanie środków pieniężnych często okazuje się wyjątkowo problematyczne, zwłaszcza w przypadku nowych firm. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto możliwie najdokładniej zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami obydwu tytułowych rozwiązań.

Leasing – dla młodych firm i nie tylko

Leasing staje się coraz popularniejszy zwłaszcza w gospodarstwach rolnych lub w przedsiębiorstwach wymagających wykorzystania profesjonalnych, często wyjątkowo kosztownych sprzętów i pojazdów. Leasing niejednokrotnie bardziej się opłaca, ponieważ przedsiębiorca może przeznaczyć swoje pieniądze na dowolne wydatki. Możliwe jest też zmniejszenie podatku poprzez wliczenie w koszty uzyskania przychodu np. czynszu instalacyjnego czy kosztów użytkowania. Firmy leasingowe cechują się na ogół większą elastycznością niż banki i skłonne są dopasować warunki umowy do potrzeb leasingobiorcy. W zależności od preferencji możemy wynegocjować określony harmonogram spłat, który będzie dla nas najbardziej komfortowy.

Zawierając umowę leasingową, omijamy długie procedury. Leasing nie wymaga określania zdolności kredytowej, nie wpływa też na nią. Jest to doskonałe rozwiązanie dla nowych firm, dla których uzyskanie kredytu byłoby trudne. Wkład własny jest niski, co dodatkowo działa na korzyść leasingobiorcy. Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj.

Leasing ma jednak kilka wad, które warto wziąć pod uwagę. Firma decydująca się na to świadczenie nie może rozliczyć podatku VAT z góry oraz nie ma możliwości wypowiedzenia umowy przed czasem. Problemem może okazać się również to, że firmy często nie zgadzają się na leasingowanie sprzętów używanych lub starszych.

 

Kredyt – przekaż środki na dowolny cel

Kredyty są często wybieranym przez przedsiębiorców rozwiązaniem, pozwalającym w szybkim czasie uzyskać środki niezbędne do realizacji celów związanych z rozwojem działalności. Banki umożliwiają swobodny wybór różnych form zabezpieczenia kredytu o dużej wartości. Poza tym kredyt w odróżnieniu od leasingu można spłacić przed czasem. Dla wielu osób istotną zaletą jest również to, że podatek VAT można od razu z góry odliczyć, co nie jest możliwe przy korzystaniu z usługi leasingu. Pamiętajmy jednak, że przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt bank bierze pod uwagę naszą zdolność kredytową.

Jeśli zaciągniemy pożyczkę i regularnie będziemy spłacać jej raty, możemy liczyć na to, że w przyszłości bez większych trudności będziemy mogli skorzystać z usług banku ponownie. Jeśli jednak pojawią się długi i nie będziemy regulować zobowiązań na czas, wpłynie to niekorzystnie na naszą historię kredytową. Wszelkie zaległości w ratach trafiają do BIK i KRD. Wśród wad kredytu warto wymienić przede wszystkim mniejszą elastyczność odnośnie do harmonogramu spłat, a także mniejsze niż w przypadku leasingu koszty uzyskania przychodu.

 

Czasem lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing, a czasem kredyt. Wszystko zależy od sytuacji. Sami powinniśmy zdecydować, które świadczenie będzie dla nas korzystniejsze. Przed podjęciem ostatecznej decyzji pomyśl, jakie problemy mogą pojawić się przy spłacaniu rat. Dokładnie rozważenie ewentualnych trudności pomoże Ci w dokonaniu wyboru.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus