Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Kredyt gotówkowy: 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Kredyt gotówkowy: 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Kredyt gotówkowy: 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Każdy, kto chciałby zaciągnąć kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach, powinien przy wyborze oferty zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów, o których mowa poniżej.

Prowizja dla banku

Mimo stosunkowo niskich kosztów oprocentowania, którymi tak chlubią się banki, kredyty wcale nie są takie tanie. Dlaczego? Ponieważ instytucje finansowe muszą na czymś zarabiać. Obniżając coraz bardziej oprocentowanie, podnoszą jednocześnie prowizję - i to czasami tak, że pozornie tani kredyt okazuje się w rzeczywistości niezwykle drogi. Parametr ten przy szumnie ogłaszanym oprocentowaniu wynoszącym 0% potrafi utrzymać się na poziomie kilkudziesięciu procent! Znacznie podnosi to zatem całkowity koszt kredytu. Zdarza się nawet, że instytucja finansowa, w której się zapożyczamy, podnosi kwotę spłaty kredytu o kilka tysięcy naliczonej prowizji, a tym samym nalicza od niej dodatkowo odsetki. Wówczas płacimy bankowi podwójnie.

 

Raty: równe czy malejące?

Lepszym rozwiązaniem będą raczej raty malejące niż równe, jeśli nasza historia kredytowa jest wzorcowa, a sytuacja materialna dość stabilna. W przypadku rat malejących pożyczone pieniądze spłacamy szybciej. Raty równe są jednak czymś stałym i są bardziej odpowiednie dla kredytobiorców mniej przedsiębiorczych, którym zdarza się nie kontrolować swoich wydatków.

 

Ubezpieczać kredyt?

Często można natknąć się na promocje, w ramach których banki oferują bardziej korzystne warunki samego kredytu w zamian za dodatkowe jego ubezpieczenie. Czy warto z nich korzystać? Jeżeli zależy nam na spokoju ducha, to chyba tak. Taka opcja daje nam pewność, że w razie kłopotu ze spłatą zobowiązania ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek uregulowania naszych rat. Ale warto pamiętać, że ubezpieczenie takie może odrobinę podnieść całkowity koszt kredytu.

 

Wcześniejsza spłata

To dość ważna kwestia, nad którą warto się pochylić przy podpisywaniu umowy o kredyt. Jeżeli możemy spodziewać się przypływu pieniędzy, które pozwolą nam uregulować zobowiązanie wcześniej, to, o ile bank nie nałoży na nas z tego powodu kary, warto to zrobić. Wówczas unikamy kosztów i możemy sporo zaoszczędzić.

 

Wakacje od zobowiązania

Dla osób, które obawiają się, że w pewnym momencie mogą nie poradzić sobie ze spłatą kredytu, zaleca się korzystanie z ofert zawierających tzw. wakacje od rat. Taka przerwa pomoże im ustabilizować sytuację finansową i uspokoić skołatane nerwy.

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, zapoznajmy się z co najmniej paroma ofertami z różnych banków. Warto pamiętać o tym, że korzystne warunki kredytu nie sprowadzają się wyłącznie do wysokości rat; obejmują również możliwą pomoc banku w trudnej sytuacji, a także wiele innych udogodnień.

Dowiedz się więcej o kredycie gotówkowym na Pieniądze i Ja.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus