Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Kredyt gotówkowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Chociaż kredyty gotówkowe nie są tak duże, jak hipoteczne, także wiążą się ze – sporymi nieraz – kosztami. Co powinieneś o nich wiedzieć, by pożyczając od banku pieniądze nie przepłacić?

Na co możesz wziąć kredyt gotówkowy?

Bank nie sprawdza, na co jego klienci przeznaczają środki z kredytów gotówkowych. Oznacza to, że pieniądze możesz wydać na dowolny cel – większe zakupy, wakacyjny wyjazd lub spłacić dzięki niemu poprzednie zobowiązania. 


Jak zabezpieczy się bank?

Kredyty gotówkowe, jako że z reguły dotyczą niewielkich kwot, nie są tak zabezpieczone, jak hipoteczne. Na pewno jednak przed pożyczeniem pieniędzy będziesz musiał podpisać oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w razie problemów ze spłatą rat. Znacznie rzadziej banki wymagają poręczenia kredytu czy innych zabezpieczeń – na przykład zastawu auta czy podpisanego przez kredytobiorcę weksla in blanco. 


Ile za niego zapłacisz?

Poza odsetkami, będziesz musiał zapłacić również prowizję. Możesz spłacić ją od razu lub skredytować, czyli rozłożyć na raty. Poza tym, kredyty gotówkowe niemal zawsze są ubezpieczone – w ten sposób bank zabezpiecza się na wypadek, gdybyś z powodu śmierci, kalectwa czy utraty pracy nie mógł spłacić całości zobowiązania. 


Jak wybrać sposób oprocentowania?

Zaciągając kredyt gotówkowy, do wyboru masz dwa rodzaje oprocentowania – stały i zmienny. Nie trzeba chyba tłumaczyć, na czym polega ten pierwszy, w przypadku drugiego zaś wysokość odsetek będzie na nowo obliczana w ustalonych w umowie odstępach czasu, a jako podstawa posłuży najprawdopodobniej określający wysokość oprocentowania na międzynarodowym rynku wskaźnik WIBOR.


Co ze wcześniejszą spłatą?

Jeśli wybrałeś stałe oprocentowanie lub kiedy łączna wartość spłaconego przez ostatni rok kredytu przekracza wysokość trzech przeciętnych miesięcznych pensji, bank może naliczyć ci z tego tytułu dodatkową opłatę. W przypadku wcześniejszego spłacenia tylko części zobowiązania, w zależności od przyjętych warunków, bank może zmniejszyć wysokość następnych rat lub skrócić okres spłaty kredytu.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus