Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Kredyt hipoteczny a umowa o pracę

Kredyt hipoteczny a umowa o pracę

Kredyt hipoteczny a umowa o pracę

Umowa o pracę jest najlepszą formą zatrudnienia z perspektywy instytucji udzielających kredytu hipotecznego. Znaczenie ma również to, czy jest ona podpisana na czas określony, czy nieokreślony. Jakie trzeba spełnić warunki, aby móc starać się o kredyt hipoteczny?

Umowa na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony jest najbardziej ceniona przez wszystkie instytucje finansowe. Wynika to z tego, że jest ona po prostu najbezpieczniejsza i najpewniejsza, a co za tym idzie – osoby posiadające tę umowę są dla banków bardziej wiarygodne. Umowa o pracę na czas nieokreślony równoznaczna jest z brakiem problemów z regularną spłatą rat. Jaki staż pracy wymagany jest przy staraniu się o kredyt? W niektórych bankach można składać wnioski już po trzymiesięcznym zatrudnieniu.

 

Umowa terminowa

Kredyt hipoteczny możemy również uzyskać, pracując na podstawie umowy o pracę na czas określony. W tym przypadku staż pracy musi być jednak dłuższy; banki wymagają również od pracodawcy pisemnej deklaracji, że nie ma on obiekcji co do przedłużenia umowy na tych samych bądź lepszych warunkach. Niejednokrotnie jednak instytucje finansowe chcą się zorientować, czy dana umowa jest pierwszą, którą podpisaliśmy z danym pracodawcą, czy może była już przedłużana wcześniej. To również jest dla banku istotna informacja na temat wiarygodności i stałości zatrudnienia.

 

Jakie należy złożyć dokumenty?

Należy dostarczyć pożyczkodawcy zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu. Ważne jest ono przez 30 dni. W tym czasie należy również przesłać wyciąg z konta z ostatnich 3 lub 6 miesięcy, który ma potwierdzić zadeklarowaną w umowie wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Oprócz tego wymagane jest zaświadczenie z ZUS o wysokości podstawy i odprowadzanych od niej składek z ostatnich trzech, sześciu bądź nawet dwunastu miesięcy. Jeżeli nasze wynagrodzenie wypłacane jest w gotówce, musimy dostarczyć druki RMUA za taki sam okres czasu. Do dokumentów należy dołączyć także PIT 37 za ostatni rok bądź dwa lata oraz świadectwo pracy. Jeśli nasza umowa podpisana jest na czas określony, to warto dostarczyć również zaświadczenie pracodawcy o braku przeciwskazań do dalszego zatrudnienia, a jeżeli w ciągu ostatnich 6 miesięcy otrzymaliśmy podwyżkę, to wśród składanych dokumentów znaleźć się powinien również aneks do umowy, który to potwierdzi.

 

Sprawdź, jakie dokumenty będą ci potrzebne, aby uzyskać kredyt hipoteczny przy innych formach zatrudnienia.

 

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, dlatego trzeba się mocno postarać, aby go dostać. Banki są skrupulatne i sprawdzają dokładnie wiarygodność każdego potencjalnego kredytobiorcy. Nie każda forma zatrudnienia jest postrzegana przez instytucje finansowe jako bezpieczna. Umowa o pracę jest formą faworyzowaną przez banki, ponieważ świadczy ona o stabilnym zatrudnieniu i prognozowanej płynności finansowej.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus