Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Kredyt hipoteczny – informacje podstawowe

Kredyt hipoteczny – informacje podstawowe

Kredyt hipoteczny – informacje podstawowe

Marzy Ci się własne mieszkanie, ale brakuje Ci gotówki na ten cel? Dowiedz się, czym jest kredyt hipoteczny i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego nie jest łatwą sprawą. Spośród wielu ofert należy szukać dostosowanej do naszych potrzeb, a także zwrócić uwagę na to, czy bank ma stabilną pozycję na rynku. W większości banków, przy składaniu wniosku o kredyt, wymagana jest umowa o pracę oraz zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej - z dwunastu miesięcy.

Kredyt hipoteczny, w przeciwieństwie do pożyczki, jest przeznaczony na konkretny cel - w tym wypadku mieszkanie. Zwykle bank wymaga od nas tak zwanej wpłaty własnej, która waha się między 10% i 20% wartości mieszkania. Są jednak banki, które udzielają kredytu na 100% wartości nieruchomości, ale wtedy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, prowizją i ubezpieczeniem, a to może sięgnąć nawet 5% całkowitej wartości kredytu.

Na decyzję w sprawie udzielenia kredytu możemy czekać nawet dwa miesiące. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy, ilości potrzebnych dokumentów oraz czasu, jakiego bank potrzebuje na analizę.

Kredyt hipoteczny możemy spłacić wcześniej, niż jest to określone w umowie, oraz wybrać, czy spłacane raty będą równe czy malejące. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, wiele banków w pierwszych 5 latach pobiera za to opłatę sięgającą wysokości nawet 3%. Należy pamiętać, że spłacamy tylko kapitał. Odnośnie rat równych, należy liczyć się z większą ilością odsetek, ale za to w początkowej fazie spłacania kredytu płatności będą dużo niższe, niż w przypadku rat malejących.

Małżeństwa, zainteresowane takim kredytem, podpisują umowę razem. Natomiast jeśli zaistniała intercyza, czyli rozdzielność majątkowa, małżonkowie ubiegają się o kredyt oddzielnie.


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus