Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Lokaty » Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Szukasz sposobu na zabezpieczenie swoich pieniędzy? Interesuje cię łatwy i pewny zysk? Sprawdź, jakie korzyści dają ci konta oszczędnościowe lub lokaty i dowiedz się, które rozwiązanie będzie dla ciebie najkorzystniejsze!

Lokaty – duże oprocentowanie i mała elastyczność

Największym minusem lokat jest fakt, że banki ustalają minimalną kwotę, jaką możesz wpłacić przy otwarciu rachunku – najczęściej taki limit oscyluje wokół tysiąca złotych. Wpłacając pieniądze na lokatę godzisz się też, że zostaną na niej przez określony w umowie okres. Może to być jeden miesiąc, pół roku, rok, albo kilka lat. Zazwyczaj im ten termin jest dłuższy, tym wyższe oprocentowanie bank może ci zaoferować. 

Decydując się na takie rozwiązanie powinieneś mieć jednak świadomość, że w ten sposób zamrażasz swoje pieniądze. Nie chcąc bowiem rezygnować z zysków – a przecież to dla nich zakładałeś lokatę – z ich wypłatą musisz poczekać do czasy wygaśnięcia lokaty. Ta zasada nie działa natomiast w drugą stronę – w dowolnym momencie możesz na swój rachunek wpłacić każdą sumę, która od tej chwili będzie pracować z resztą środków. 


Na koncie zarabiasz niewiele, ale...

...wpłacone pieniądze możesz w każdej chwili wypłacić wraz z odsetkami. I nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o wszystkie środki, czy tylko ich część. Z konta oszczędnościowego można korzystać jak ze zwykłego rachunku, bez ograniczeń wypłacając i przelewając swoje pieniądze. Brzmi jak konto idealne? Z pewnością, jednak i to rozwiązanie ma pewne wady. 

Pierwsza z nich to spora prowizja od wypłat z konta. Pierwsza tego typu operacja jest wprawdzie zazwyczaj darmowa, ale już za następną bank każe ci zapłacić nawet dziesięć złotych, co może przekroczyć wartość wypracowanych odsetek. Większość banków nie daje też właścicielom takich rachunków karty bankomatowej – chcąc wypłacić pieniądze, musisz udać się do oddziału bankowego lub zlecić przelew elektroniczny.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus