Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Oszczędzanie » Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Jeśli masz trochę uzbieranych oszczędności, z pewnością chciałbyś przynajmniej część z nich ulokować bezpiecznie. Najlepszymi produktami finansowymi, które na to pozwalają, są lokaty i konta oszczędnościowe – co wybrać?

Teoretycznie lokaty i konta oszczędnościowe istotnie się między sobą różnią. Lokata to po prostu depozyt terminowy, a konto oszczędnościowe to produkt pośredni między lokatą a zwykłym kontem osobistym. W praktyce jednak oba są traktowane przez klientów i banki tak samo. Dla klientów są po prostu bezpiecznym sposobem przechowywania gotówki z możliwością uzyskania niewielkiego, ale pewnego zwrotu. Dla banków są droższym niż konto osobiste, ale trwałym i skutecznym sposobem na pozyskanie pieniędzy na sfinansowanie akcji kredytowej.

 

Jakie są podobieństwa i różnice?

Kluczowa różnica (przynajmniej teoretycznie) to czas trwania. Lokata ma zawsze sztywno określony moment zakończenia inwestycji. Konto oszczędnościowe może trwać i przynosić posiadaczowi niewielkie profity, teoretycznie w nieskończoność. Konsekwencją takiego podejścia do tych produktów jest to, że najczęściej lokaty nie można zlikwidować przed nadejściem umówionego terminu bez konsekwencji. Najczęstszą konsekwencją zerwania lokaty przed terminem jest utrata odsetek. Przykładowo – wśród najlepszych ofert lokat dostępnych obecnie tylko jedna pozwala na zerwanie bez utraty odsetek (Lokata Bezkarna w BGŻ Optima). Z konta oszczędnościowego natomiast prawie zawsze można wyjąć środki bez utraty odsetek za okres wcześniejszy. Z drugiej strony trzeba jednak uważać na opłaty za przelewy z konta.

Tak naprawdę jednak obecnie konta oszczędnościowe też mają ograniczenia czasowe. Najczęściej atrakcyjne oprocentowanie jest utrzymywane tylko przez okres promocji – np. 4 lub 6 miesięcy od założenia konta (zgodnie z tym rankingiem kont oszczędnościowych taka sytuacja dotyczy m.in. ofert w Getin Banku, Millennium i Orange Finanse). W rezultacie lokaty i konta oszczędnościowe upodabniają się do siebie jeszcze bardziej. Są jednak jeszcze pewne różnice, które sprawiają, że czasami lepsza jest lokata, a czasami konto oszczędnościowe.

 

Kiedy lepiej skorzystać z lokaty?

Lokaty są łatwiejsze do założenia (zwłaszcza jeśli nie trzeba zakładać konta) i zazwyczaj wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Jeśli zależy ci na wygodzie i wysokim oprocentowaniu, nawet kosztem zamrożenia środków na jakiś czas, wybierz lokatę.

 

Kiedy lepsze będzie konto oszczędnościowe?

Jeśli zależy ci na elastycznym dostępie do środków, lepsze będzie konto oszczędnościowe. Promocyjne oferty kont oszczędnościowych mają poza tym wyższe limity kwotowe niż lokaty. Dlatego jeśli chciałbyś ulokować większą sumę, sprawdź ofertę kont oszczędnościowych.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus