Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Lokaty » Lokata walutowa – warto ją mieć czy nie?

Lokata walutowa – warto ją mieć czy nie?

Lokata walutowa – warto ją mieć czy nie?

Choć z pozoru może wydawać się atrakcyjną opcją, lokując pieniądze na lokacie walutowej powinniśmy pamiętać o związanym z nią dużym ryzykiem. Czy zatem takie rozwiązanie naprawdę się opłaca?

Oprocentowanie? Wyższe w złotówkach

Jeśli zależy ci na wysokim zysku, lepiej zrobisz wybierając złotówkę – oprocentowanie lokat walutowych jest w większości banków nawet trzy razy niższe. Podczas gdy właściciele tych pierwszych mogą liczyć na zyski rzędu dwóch procent, posiadacze lokat walutowych muszą zadowolić się odsetkami wynoszącymi jedynie jeden procent.


Zmiany kursów – możesz stracić lub zyskać

To, ile konkretnie zarobisz na takiej lokacie, zależy przede wszystkim od kursu, według którego bank wypłaci ci odsetki. Jeśli waluta będzie wtedy słabsza niż złoty, może się okazać, że nie zarobiłeś ani grosza lub zysk nie był wart czekania.


Podatek – ile zabierze ci państwo?

Na domiar złego, lokaty walutowe obłożone są podatkiem Belki. Oznacza to, że od każdej zarobionej złotówki musisz odliczyć aż 19-procentowy podatek. Czy jednak lokaty walutowe mają same wady? Okazuje się, że nie – w niektórych sytuacjach mogą będą naprawdę dobrym rozwiązaniem.


Masz kredyt walutowy? Taka lokata...

...może okazać się strzałem w dziesiątkę – o ile, rzecz jasna, otworzysz ją w tej samej walucie. Dzięki niej zabezpieczysz się na wypadek dużego spadku wartości złotego, a zgromadzone na niej środki sprawią, że straty wynikające z niestabilnych kursów nie będą aż tak odczuwalne.


Dywersyfikacja na lokacie walutowej?

Całkiem niezły pomysł! Żyjemy w niezbyt stabilnych czasach – choć złoty, póki co, trzyma się całkiem dobrze, trudno przewidzieć, jaka będzie jego wartość za rok lub dwa. Wpłacając pieniądze na taką lokatę zyskasz doskonałe zabezpieczenie na wypadek zawirowań politycznych, wojny lub innych niespodziewanych sytuacji.


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus