Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Lokaty » Lokaty krótkoterminowe i długoterminowe – którą wybrać?

Lokaty krótkoterminowe i długoterminowe – którą wybrać?

Lokaty krótkoterminowe i długoterminowe – którą wybrać?

Zastanawiasz się nad ulokowaniem swoich oszczędności i nad tym, jak dzięki temu zarobić? Oto kilka wskazówek, jak szukać banku i na co zwrócić uwagę przy wyborze parametrów lokaty.

Mówiąc krótko: zdecydowanie lepiej wybrać lokatę długoterminową. W ich przypadku banki płacą swoim klientom wyższe oprocentowanie, ponieważ mogą  przez dłuższy okres obracać pieniędzmi, a co za tym idzie - gromadzić większe zyski. Lokaty długoterminowe zakładane są zwykle na co najmniej 12 miesięcy, dla których oprocentowanie może przekroczyć 4%. To najlepszy wybór dla osób, które chcą oszczędzać i mają do tego środki. Dzięki temu, że dokonujemy wyboru lokaty na dłużej, niż w przypadku opcji krótkoterminowych, oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas, który potrzebny jest na szukanie odpowiedniej lokaty co miesiąc i najlepszej procentowo okazji.

Wysokość oprocentowania wyznaczają inflacja i ruchy stóp procentowych. Im niższa inflacja, tym lepiej dla naszej lokaty zawieranej na dłuższy termin. Trzeba jednak zaznaczyć, że lokata 24-miesięczna może nam się nie opłacić w przypadku widocznej na przestrzeni kilku miesięcy wyraźnej poprawy koniunktury gospodarczej i wzrostu inflacji. Wtedy stopy procentowe będą sukcesywnie podwyższane.

Oferty lokat krótkoterminowych wiążą się z czasem, który trzeba poświecić na szukanie tej odpowiedniej, a że tego typu lokaty mogą trwać od kilku dni do 12 miesięcy, częstotliwość, z jaką należy założyć nową, jest stosunkowo duża. Niewątpliwym plusem lokat na krótszy termin jest ciągły dostęp i możliwość korzystania ze środków pieniężnych na koncie.

Żeby nie tracić zbyt wiele na lokacie, możemy wybrać opcję „schodkową”, która polega na otwarciu kilku mniejszych lokat na przestrzeni czasu, kiedy to oprocentowanie zmienia się na korzystniejsze. Wszystko zależy od wspomnianej koniunktury gospodarczej, która w głównym stopniu decyduje o dobrych ofertach procentowych na rynku lokat.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus