Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Na czym polega kredyt konsolidacyjny i jakie ma zalety oraz wady?

Na czym polega kredyt konsolidacyjny i jakie ma zalety oraz wady?

Na czym polega kredyt konsolidacyjny i jakie ma zalety oraz wady?

Konsolidacja kredytu jest zwykle przedstawiana jako niezawodne remedium na wszelkie tarapaty finansowe. Spróbujmy więc podejść do tematu jak najbardziej obiektywnie, rozwiewając popularne mity.

Bank to nie instytucja charytatywna!

Kredyt konsolidacyjny jest takim rodzajem umowy zawieranej z bankiem, która pozwala na połączenie wielu zobowiązań finansowych w jedno większe. Może to być zatem restrukturyzacja między innymi krótkoterminowych pożyczek konsumpcyjnych, kredytów hipotecznych, mieszkaniowych czy też kredytów odnawialnych na ROR-ach.

Jako główną zaletę wynikającą z konsolidacji można wymienić zwłaszcza szansę na zmniejszenie comiesięcznej raty na rzecz wierzycieli. W zależności od tego, jak duże jest oprocentowanie naszych dotychczasowych kredytów, bank zaproponuje kredyt konsolidacyjny z nieco mniejszą ratą.

Niestety jednak zawiedzie się ten, kto liczyłby na zmniejszenie całkowitych kosztów kredytowych. Konsolidacja zakłada bowiem rozłożenie kredytu na wiele lat (w przypadku konsolidacji pod hipotekę nawet 30), a co za tym idzie, oszczędności wystąpią jedynie w skali pojedynczego miesiąca. Poza tym nie raz można się spotkać również z taką sytuacją, w której zobowiązanie jest jeszcze obciążone dodatkową polisą ubezpieczeniową bądź prowizjami.

 

Kiedy warto skorzystać z konsolidacji kredytu?

Powyższe wnioski nie mogą przy tym nikogo dziwić, gdyż banki muszą przecież na siebie zarabiać.  Nie znaczy to jednocześnie, że kredyt konsolidacyjny jest zawsze „złem wcielonym”. Przede wszystkim zmniejszenie comiesięcznej raty może być świetną okazją do wypracowywania nadwyżek finansowych, a tym samym skutecznego oszczędzania bądź inwestowania. Wymagana jest jednak diametralna zmiana swojego wcześniejszego podejścia do finansów. Chodzi przecież zwłaszcza o to, aby po raz kolejny nie doprowadzić już do tak poważnych zadłużeń.

Korzystajmy zatem z kredytu konsolidacyjnego rozsądnie, mając przy tym świadomość, że nie mamy do czynienia z żadnym ukłonem dobroczynności ze strony banku. Traktujmy to zbiorcze zobowiązanie jedynie jako szansę na chwilowe odciążenie z wielu długów i uporządkowanie formalności. Nie popełniajmy już jednak tych samych błędów, które doprowadziły nas do tak wielu, niedających się spłacić, długów.


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus