Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Konta » Najważniejsze zmiany dla klientów banków w 2016 roku

Najważniejsze zmiany dla klientów banków w 2016 roku

Najważniejsze zmiany dla klientów banków w 2016 roku

Miniony rok 2015 zarówno banki jak i ich klienci mogą niestety zaliczyć jedynie do średnio udanych. Zaczęło się wybuchem bomby z frankiem i wszyscy z nim mieszkający musieli zaciągnąć pasa albo ogłosić upadłość konsumencką.

Kosztowało to banki nie tylko nerwy, ale i pieniądze, bo zostały zmuszone do zmiany oprocentowania. Po drodze działo się wiele innych rzeczy, a na koniec roku po zmianie władzy nastąpiła kolejna detonacja w postaci zapowiedzi podatku bankowego. Banki na giełdzie pikowały w dół, w 2016 roku podatek wszedł w życie i jedno jest pewne - będzie drożej.

A poza tym

Teoretycznie musimy mieć więcej w portfelu jeżeli chcemy udać się do banku po kredyt na nieruchomość. Piszemy teoretycznie, bo wiele banków zapowiedziało już, że nie będzie wymagało od klientów wyższego wkładu własnego w wysokości 15%. Będą natomiast koszty związane z niewystarczającym zabezpieczeniem kredytu i na pewno zostaną one uwzględnione w marży.

Lichwie mówimy nie

Od marca 2016 roku wejdą w życie przepisy mówiące o tym, że pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą wynieść więcej niż 25 proc. kwoty pożyczki i 30 proc. za każdy rok umowy. Wszystkie koszty łącznie nie będą mogły również przekroczyć równowartości wypłaconej pożyczkobiorcy kwoty. Obostrzenia będą dotyczyły również maksymalnych odsetek za opóźnienia w spłacie. Ich maksimum to będzie 6 krotność stopy kredytu lombardowego. Powinno być taniej, ale należy liczyć się z kreatywnością banków i firm pożyczkowych.

Zmiany w kartach

Przyniesie je połowa roku. Wtedy to sprzedawcy będą mieli prawo zadecydować jaki rodzaj karty płatniczej akceptują, a jaki nie. Niektórych może to przyprawić o niewielki ból głowy, bo niewiedzą jaką kartą dokładnie dysponują. Sprzedawcy raczej na pewno nie będą chcieli odstraszyć żadnego klienta. Ale banki będą miały obowiązek wyraźnego oznaczenia różnego typu kart.

Koniec mis-selling

Zabrania się takich praktyk, jak sprzedaż usług finansowych i produktów, które nie są im potrzebne. Raczej trudno spodziewać się, że klienci nie będą uszczęśliwiani rozwiązaniami cud. Klient jednak w sporze z bankiem będzie się mógł powołać na nowe przepisy.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus