Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Lokaty » Od czego zależy oprocentowanie lokaty bankowej?

Od czego zależy oprocentowanie lokaty bankowej?

Od czego zależy oprocentowanie lokaty bankowej?

Lokaty bankowe to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych i jednocześnie sposobów na bezpieczne trzymanie swoich oszczędności. Obok kont oszczędnościowych stanowią najpopularniejszą metodę ochrony środków przed inflacją. Od czego zależy ich oprocentowanie?

Skąd się biorą stopy procentowe?

Dla banków lokaty to jeden ze sposobów pozyskania środków pieniężnych, które mogą one następnie przeznaczyć na akcję kredytową. A to na niej zarabiają największe pieniądze. Koszt finansowania dla banku jest określany przede wszystkim przez tzw. stopy procentowe wyznaczane przez Narodowy Bank Polski. Ponieważ banki mogą w każdej chwili (chociaż na krótki termin) pożyczyć środki pieniężne od banku centralnego, stopy, jakie ten ustala, mają fundamentalne znaczenie dla stóp, które banki określają dla swoich produktów oszczędnościowych. Wystarczy zwrócić uwagę, że stopa WIBOR prawie cały czas „krąży” wokół stopy referencyjnej wyznaczanej przez NBP (ściślej: przez Radę Polityki Pieniężnej). Jeśli RPP podniesie stopy, to wzrośnie też WIBOR, koszt pozyskania pieniądza przez banki i wtedy podniosą one nieco oprocentowanie lokat bankowych.

Do tego należy dodać, że lokaty ze względu na swoją niesłabnącą popularność są traktowane przez banki jako narzędzie promocji. Bardzo wiele ofert lokat, w tym te najlepsze, oferowane są tylko dla nowych klientów i tylko razem z założeniem konta. W tym zakresie w zasadzie tylko Idea Bank konsekwentnie oferuje lokaty Happy, które są pozbawione tego wymogu. Chodzi oczywiście o to, że klient, skuszony atrakcyjnym oprocentowaniem lokaty, kiedy już założy konto osobiste, prawdopodobnie zostanie z bankiem na dłużej. Bank dzięki temu zdąży zarobić na różnych opłatach i prowizjach tyle, że zwróci mu się nieco wyższe, promocyjne oprocentowanie na początku.

 

Oprocentowanie realne

To, co jest jednak najistotniejsze, jeśli chodzi o oprocentowanie, to realna wartość zwrotu. Lokaty to podstawowy sposób obrony przed inflacją, czyli utratą wartości pieniądza w czasie. Dlatego należy zawsze porównać, ile wynosi oprocentowanie lokat w stosunku do poziomu inflacji. Można to sprawdzić np. na tej stronie o oprocentowaniu lokat.

Jeśli inflacja wynosi, tak jak to było w Polsce do niedawna - 0%, to nawet na lokacie oprocentowanej na poziomie 2-3%, tyle też wynosić będzie realny zarobek. Niestety działa to też w drugą stronę. W czasach, gdy lokaty były oprocentowane na 5-6%, ale inflacja wynosiła 4%, realny zarobek był znacznie niższy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie sprawdź tę stronę o lokatach bankowych.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus