Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Odmowa udzielenia kredytu. Dlaczego bank odrzucił wniosek o pożyczkę/ kredyt?

Odmowa udzielenia kredytu. Dlaczego bank odrzucił wniosek o pożyczkę/ kredyt?

Odmowa udzielenia kredytu. Dlaczego bank odrzucił wniosek o pożyczkę/ kredyt?

Każdy doradca finansowy miał styczność z klientem, któremu bank odmówił udzielenia pożyczki lub kredytu z bliżej nieokreślonych przyczyn.

Aby nie spotkało to właśnie ciebie, powinieneś poznać najczęstsze przyczyny negatywnej decyzji banku lub firmy pożyczkowej. Poniżej odpowiemy również na pytanie, na co wpływa duża ilość zapytań kredytowych odnotowana w BIK.

 

Brak zdolności kredytowej

To naturalne, że w momencie, gdy mam więcej zobowiązań niż dochodu, szukam pomocy finansowej. Jeżeli zdecyduję się na kolejną pożyczkę, to nic dziwnego, że pożyczkodawca uzna, że nie stać mnie na raty i zwyczajnie nie podejmie się ryzyka. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być skonsolidowanie kredytów, które pozwala obniżyć miesięczną kwotę przeznaczaną na spłatę zadłużenia oraz, jeżeli się uda, zwiększyć wysokość kredytu konsolidacyjnego o dodatkowe środki potrzebne na bieżące wydatki.

Bank może nisko ocenić zdolność kredytową ze względu na niepozamykane konta i karty, z których już nie korzystamy, a które nadal są do nas przypisane. W tej sytuacji trzeba oczywiście wszystko uporządkować, zanim będziemy ubiegać się o kolejną pożyczkę. Zdolność kredytową może podnieść też żyrant, który poręczy za nas i w razie czego odpowie swoim majątkiem za nasze zobowiązanie. Ostatnia opcja to szukanie kredytodawcy o mało restrykcyjnych wymaganiach w stosunku do udokumentowanych dochodów.

 

Niski scoring BIK, czyli brak historii kredytowej

Osoby, które nie mają historii kredytowej, są dla analityków kredytowych wielkim znakiem zapytania. Każdy bank i instytucja finansowa mają swoje algorytmy, służące do określania sytuacji finansowej klientów. Choć wydaje się, że regularna pensja wystarczy do spłaty kredytu, to bank chciałby wiedzieć, czy klient jest rzetelny, uczciwy i punktualny w regulowaniu płatności. Rozwiązaniem jest znalezienie oferty typu pożyczka bez BIK albo pożyczka na dowód w firmie pożyczkowej mało restrykcyjnej w stosunku do braku historii kredytowej. No i oczywiście należy rozpocząć budowanie historii w BIK, np. poprzez zakupy na raty lub korzystanie z karty kredytowej.

 

Wiek pożyczkobiorcy

Większość firm pożyczkowych w swoich regulaminach zaznacza widełki dotyczące akceptowanego wieku kredytobiorcy – najczęściej obejmują one osoby w wieku od 18 do 70 lat. Osoby niepełnoletnie wg. prawa polskiego nie mogą ubiegać się o kredyt, a osoby starsze po prostu stanowią zbyt duże ryzyko dla firmy, podobnie jak osoby młode (18-25 lat), których odpowiedzialność i dojrzałość finansowa jest mocno kwestionowana przez pracowników banków. Rozwiązaniem oczywiście są pożyczki pozabankowe, chwilówki i specjalne pożyczki dla emerytów.

 

Źródło dochodów

Biorąc pod uwagę tylko źródło dochodu, najłatwiej kredyt uzyskają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Natomiast odmowa udzielenia pożyczki najczęściej zdarza się osobom zatrudnionym w ramach umowy o dzieło, umowy-zlecenia, emerytom, rencistom, rolnikom i osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Wszystko oczywiście zależy od kwoty kredytu, okresu kredytowania i polityki instytucji finansowej. Np. w ostatnim czasie pojawiło się sporo firm pożyczkowych, które udzielają pożyczki na świadczenia 500+.

 

Zła historia kredytowa

Trwające więcej niż 30 dni opóźnienia w spłacie zadłużenia karty kredytowej lub w spłacie rat za sprzęt, zaległości skutkujące postępowaniem windykacyjnym, a także regularne opóźnienia w spłacaniu kredytu są częstym powodem odrzucenia wniosku o pożyczkę czy kredyt. Co się stało, to się nie odstanie, ale zawsze można wnioskować o usunięcie niekorzystnych wpisów, które nie są już aktualne. Można też szukać pożyczki na dowód w firmach o łagodniejszej polityce weryfikacyjnej lub szukać poręczyciela.

 

Błędnie uzupełniony wniosek

Ta kwestia tyczy się głównie wniosków składanych przez internet lub telefon, gdy samodzielnie uzupełniamy wymagane pola, nie zawsze wiedząc, co w danym pytaniu firma pożyczkowa miała na myśli. Dlatego już na etapie sprawdzania i weryfikacji poprawności wniosku o pożyczkę wiele osób uzyskuje odmowę. Gdy udajemy się osobiście do siedziby firmy lub decydujemy się na pożyczki w domu, doradca klienta zazwyczaj czuwa nad poprawnością udzielanych informacji i składanych zaświadczeń.

 

Duża liczba zapytań w BIK w krótkim czasie

Jeśli szukasz dobrej pożyczki lub kredytu i porównujesz oferty rożnych instytucji finansowych, generuje to dużą liczbę zapytań w Biurze Informacji Kredytowej. Niby nic dziwnego, ale dla pracownika banku jest to podejrzane z dwóch przyczyn. Po pierwsze, można sobie pomyśleć, że dany klient jest na tyle zdesperowany, że chodzi od banku do banku i wszędzie dostaje odmowę. Po drugie, istnieje szansa na to, że taki klient planuje uzyskać z kredytów i pożyczek jak najwięcej pieniędzy, aby z nieuczciwie zdobytym kapitałem uciec za granicę i zapomnieć o ratach. Z punktu widzenia kredytodawcy jest to logiczne. Dlatego lepiej czasem skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże wybrać najlepsze oferty na rynku, co znacznie ograniczy liczbę zapytań.

 

Czy więc duża ilość zapytań w BIK może nam zaszkodzić? Niestety tak. Wpływa to na obniżenie scoringu w BIK, co z kolei skutkuje mniejszymi szansami na uzyskanie pożyczki na dobrych warunkach, a niekiedy nawet zupełną odmową udzielenia pożyczki. Szczególnie jest to dotkliwe w sytuacjach, gdy firma pożyczkowa ma w regulaminie zapis o okresie karencji, np. półrocznym, który blokuje klientom możliwość ubiegania się o kredyt w tym czasie.

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi informacjami łatwiej Wam będzie ocenić swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Poradnik został przygotowany przez ekspertów z firmy Eden Finance.

 


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus