Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Oszczędzanie » Oszczędzanie jako zadanie do wykonania

Oszczędzanie jako zadanie do wykonania

Oszczędzanie jako zadanie do wykonania

Istnieje wiele sposobów oszczędzania: można odkładać pieniądze na koncie bankowym, w skarpetce, w obligacjach; można odkładać je co miesiąc, co tydzień lub codziennie, wrzucając resztę z każdych zakupów do skarbonki lub przelewając ją na specjalne konto dzięki odpowiednim programom bankowym.

Spróbuj podejść do oszczędzania w sposób zadaniowy. Sprecyzuj swoje cele, stwórz oszczędnościowy biznesplan.

Przede wszystkim warto zastanowić się, po co oszczędzamy. Jest to szczególnie istotne, jeżeli nasz cel jest oddalony w czasie. Chcemy np. zaoszczędzić pieniądze na zbudowanie domu, zakup nowego samochodu. Podobnie jak w przypadku zarządzania czasem czy przy organizacji swojej pracy, także przy oszczędzaniu warto wyznaczyć sobie cel, który jest: konkretny, mierzalny, osiągalny, określony w czasie. Tak sprecyzowany cel może nam pomagać w utrzymaniu motywacji do oszczędzania.

Po ustaleniu tego konkretnego celu (np. budowa domu za 5 lat), powinno się ustalić, ile pieniędzy będziemy musieli zaoszczędzić na ten cel i ile w związku z tym będziemy musieli zaoszczędzić w każdym miesiącu.

Po dokonaniu takiej analizy warto zastanowić się, czy kwota, którą przed chwilą wyliczyliśmy, jest dla nas osiągalna. Aby ustalić realność naszych zamierzeń, będziemy potrzebowali przeanalizować, niczym księgowi, czy jesteśmy w stanie co miesiąc odkładać wyliczoną uprzednio kwotę, biorąc pod uwagę uzyskiwane dochody oraz bieżące wydatki.

Jeżeli po wstępnych wyliczeniach okaże się, że założona kwota jest mało realna, powinniśmy zastanowić się nad modyfikacją celu (zmiana czasu oszczędzania, zmniejszenie kwoty do zaoszczędzenia) lub modyfikacją zakładanych dochodów lub wydatków.

Ważne jest, aby rozpisać sobie konkretne kwoty, które będziemy wydawali na codzienne życie (np. 50% otrzymywanej pensji), na rozrywki (10%), etc.

Kiedy już stworzymy wstępny plan oszczędzania, możemy zacząć traktować go jako swego rodzaju biznesplan i skonsultować go ze specjalistami (np. z biurem rachunkowym: www.biurorachunkowecredos.pl) lub z kimś znajomym z doświadczeniem w tworzeniu biznesplanów i ostatecznie go zatwierdzić.

Efektem końcowym tego etapu powinno bowiem być nie tylko stworzenie biznesplanu oszczędznościowego gotowego do wdrożenia, ale także znalezienie osoby, która będzie „powiernikiem” naszego planu; osoby, z którą będziemy mogli porozmawiać o tym, jak udaje się nam jego realizacja po 3, 6, 12 miesiącach.

Z gotowym planem i zaufaną osobą pomagającą nam w jego realizacji możemy rozpocząć oszczędzanie.

Powodzenia.


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus