Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Porównanie kredytów - czym się kierować przy wyborze?

Porównanie kredytów - czym się kierować przy wyborze?

Porównanie kredytów - czym się kierować przy wyborze?

Jeśli już podjąłeś decyzję o zaciągnięciu kredytu, rozejrzyj się dobrze w ofertach poszczególnych banków. Nie ma co podpisywać umowy z pierwszą lepszą instytucją. Pośpiech jest tutaj najmniej wskazany.

Zdolność kredytowa

Przede wszystkim do otrzymania jakiegokolwiek kredytu niezbędna ci będzie zdolność kredytowa. Jedne banki mają bardziej restrykcyjne wymagania w tej kwestii, inne mniej, najbardziej przystępne są firmy parabankowe. Ważna będzie również twoja historia kredytowa. Banki, przed udzieleniem pożyczki, sprawdzają historie kredytowe swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli w niedalekiej przeszłości (do ok. 5 lat) spóźniałeś się ze spłatą kredytu w innym banku, raczej nie możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Natomiast nieposzlakowana historia kredytowa umożliwia wzięcie kredytu niemal nawet od ręki. Pewne banki podchodzą jednak do tematu historii kredytowej od drugiej strony - jeśli klient nie widnieje w BIK-u, jest dla niego niewiarygodny. Czasem więc lepiej zbudować historię, robiąc np. drobne zakupy na raty. Niskie kwoty regularnie spłacanych zobowiązań nie obciążą naszego budżetu, a pozwolą zyskać w oczach banku.

Pamiętaj: im większą masz zdolność kredytową, tym korzystniejsze warunki spłaty kredytu otrzymasz i tym większą kwotę będziesz mógł pożyczyć.

 

Niezwykle istotne RRSO

Banki w reklamach swoich produktów kredytowych często powołują się na ich korzystne oprocentowanie nominalne, nie ono jednak jest najważniejszym wskaźnikiem atrakcyjności kredytu. Gdzieś niżej, mniejszą czcionką albo w mało widocznym miejscu, wpisane jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa - to właśnie ona jest najbardziej istotnym wskaźnikiem. Dlaczego? Rzeczywista roczna stopa procentowa obejmuje nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też wszelkie inne koszty kredytu, takie jak prowizja, ubezpieczenie kredytu czy opłata za rozpatrzenie wniosku. Należy jednak pamiętać, że koszty różnych kredytów zaciągniętych na tę samą kwotę, z tym samym RRSO, mogą się od siebie różnić. Te różnice uwarunkowane są rodzajem rat. Koszt kredytu przy ratach malejących zawsze będzie niższy, mimo takiej samej wartości RRSO.

 

Prowizja

W trakcie pertraktacji z bankiem warto jest zawalczyć o jak najniższą prowizję. Opłata za udzielenie kredytu może być bardzo wysoka i wynieść nawet 15% pożyczanej sumy, chociaż wtedy zazwyczaj niższe jest oprocentowanie nominalne.

 

Porównanie kredytów gotówkowych

Poniżej przygotowane zostało porównanie kredytów przy pomocy porównywarki kredytów gotówkowych Direct Money. Zakładając, że weźmiemy kredyt na 10 tysięcy złotych, a spłacać będziemy go przez 24 miesiące, porównanie będzie wyglądało następująco.

Bank

Oprocentowanie

Prowizja

RRSO

Rata msc.

Citi Handlowy

5,99%

4,99%

12,79%

463,15 zł

Bank Polski

9,99%

8,99%

21,65%

503,12 zł

Eurobank

5%

9,8%

16,85%

485,87 zł

Alior Bank

4,9%

6%

6,95%

436,63 zł

T-Mobile Usługi Bankowe

4,9%

6,9%

6,94%

436,63 zł

 

Jak wynika z powyższej tabeli, oferty poszczególnych banków znacznie się od siebie różnią. Najbardziej kosztowną ratę proponuje Bank Polski (503,12 zł), najtańszą natomiast Alior Bank (436,63 zł) - to 66,49 zł różnicy, co w pomnożeniu przez 24 miesiące daje 1595,76 złotych, o które droższy jest kredyt w Banku Polskim od kredytu w Alior Banku.

Powyższe wyliczenia jasno ukazują, dlaczego warto jest najpierw rozejrzeć się na rynku produktów kredytowych. W finansach cierpliwość popłaca; pochopne decyzje tak tutaj, jak i gdzie indziej, nie są wskazane. Po co przepłacać, skoro mamy do wyboru korzystniejsze możliwości?


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus