Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Pożyczka dla znajomego lub rodziny – jak się zabezpieczyć?

Pożyczka dla znajomego lub rodziny – jak się zabezpieczyć?

Pożyczka dla znajomego lub rodziny – jak się zabezpieczyć?

Nie każdy, kto planuje pożyczkę lub kredyt, chce i może skorzystać z oferty banku. Wielu w potrzebie zwraca się do rodziny i przyjaciół. Od bliskich łatwiej pożyczyć pieniądze, niestety czasem trudniej je oddać.

Gdy zapożycza się u nas bliski, dajemy mu nie tylko kredyt w gotówce, ale także duży kredyt zaufania. I najczęściej liczymy na terminową spłatę zadłużenia. Dobra informacja jest taka, że nie jesteśmy w tej mierze zdani jedynie na uczciwość pożyczkobiorcy. Nawet bowiem pożyczki w rodzinie i wśród znajomych podlegają przepisom prawnym, a związane z tym formalności pomogą nam uniknąć ewentualnej straty pożyczonych pieniędzy.

 

Pożyczka jak w banku

Aby wziąć pożyczkę lub kredyt bankowy, należy spełniać określone warunki. Pożyczki tego typu są też zazwyczaj mało korzystne. To jasne, że każdy kto jest w potrzebie chce uniknąć nadmiaru formalności, a przede wszystkim odsetek. Z pomocą może przyjść rodzina i zgromadzony przez nią kapitał. Często jako bliscy sami proponujemy pieniądze i odradzamy członkom rodziny czy przyjacielowi zapożyczanie się w banku. Pamiętajmy jednak, że i taka pożyczka wiąże się z koniecznością dokonania pewnych formalności. Warto je wypełnić, by w razie konfliktu i problemów ze spłatą, mieć podstawę do jej egzekwowania na drodze urzędowej.

 

Wolne od podatku, ale nie od umowy

Zapożyczanie się u rodziny ma swoją nazwę. Jest to pożyczka rodzinna i jeśli wynosi ponad 9637 zł podlega opodatkowaniu w wysokości 2%. Pożyczki rodzinne mogą być udzielane i przyjmowane przez współmałżonka, zstępnych, wstępnych oraz rodzeństwo. Przy wyższej kwocie niż wspomniana, podatku można uniknąć pod warunkiem złożenia deklaracji PCC-3 oraz udokumentowania w urzędzie faktu udzielenia pożyczki, np. przez przedłożenie wydruku bankowego. Podobne zasady dotyczą pożyczek od dalszych krewnych i znajomych. Nawet jednak, gdy wysokość pożyczki mieści się w kwocie wolnej od podatku, obowiązuje ogólna zasada, że pożyczając więcej niż 500 zł musimy spisać umowę z pożyczkobiorcą. Niekiedy warto to zrobić także przy niższych kwotach.

 


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus