Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Lokaty » Promocyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – jak z niego korzystać?

Promocyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – jak z niego korzystać?

Promocyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – jak z niego korzystać?

Banki co chwilę kuszą nas wyjątkowo atrakcyjnym oprocentowaniem kont oszczędnościowych. Na promocje tego typu warto jednak patrzeć dalekowzrocznie. Oferta, która dziś wygląda na bardzo kuszącą, po kilku miesiącach może okazać się przeciętna.

Wysokość oprocentowania to najważniejsze, na co zwracamy uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego. Zakładając rachunek wybieramy zwykle ten z najwyższym oprocentowaniem. Nie pamiętamy przy tym, że jest to zmienna, którą warto monitorować, a za atrakcyjną promocją mogą kryć się koszty dodatkowe. Zawsze powinniśmy pójść o kilka kroków dalej i dokładnie przestudiować interesującą nas ofertę, zestawiając ją z ofertami innych banków.

 

Nieczytelna promocja

Zanim podpiszemy umowę o założenie konta oszczędnościowego, musimy dokładnie przeczytać warunki promocji, z jakiej zamierzamy skorzystać. Niestety banki bardzo często wysoko oprocentowany rachunek obarczają mało oczywistymi opłatami dodatkowymi. Typowa przy korzystaniu z promocji jest konieczność powiązania konta oszczędnościowego z rachunkiem bankowym. Czasem okazuje się on przydatny i pół biedy, jeśli jest darmowy. W wielu przypadkach jednak bank pobiera miesięczne opłaty za prowadzenie rachunku lub zwalnia z nich tylko pod warunkiem dokonania określonej minimalnej liczby wypłat.

Niejednokrotnie z dodatkowymi opłatami wiąże się także możliwość dokonywania przelewów ze swojego konta oszczędnościowego. Najprościej rzecz ujmując, zwykle nie możemy wypłacać i przelewać środków bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Niektóre banki pozwalają na bezpłatne przelewy wyłącznie w ich ramach (wówczas przydaje się rachunek otwarty specjalnie na potrzeby konta oszczędnościowego). Przelewy zewnętrzne są już dodatkowo płatne, a czasem darmowy jest tylko jeden transfer tego typu w miesiącu.

 

Im więcej pieniędzy, tym mniej korzyści

W przypadku kont oszczędnościowych najlepsze promocje dotyczą zwykle kwot zamykających się w wysokości kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych. Większe pieniądze nie są już obejmowanie atrakcyjnym oprocentowaniem. Warto o tym pamiętać, dokonując rekonesansu ofert. Bardzo możliwe, że najbardziej opłacalnym posunięciem przy dużych oszczędnościach będzie otwarcie kilku kont oszczędnościowych z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Za takim rozwiązaniem przemawia jeszcze jeden argument. Promocje na kontach oszczędnościowych bardzo często dotyczą także nowych środków, a więc wyższe oprocentowanie zostaje naliczone tylko w przypadku pojawienia się na koncie nowej wpłaty. Posiadając kilka rachunków, możemy na bieżąco śledzić różne promocje i przelewać oszczędności z konta na konto w zależności od potrzeb i najkorzystniejszej oferty. Wtedy te same pieniądze będą naszą „nową wpłatą”, tyle że przeniesioną z innego konta oszczędnościowego.

 

Jak znaleźć właściwe konto oszczędnościowe?

Zanim ulokujemy swoje pieniądze na koncie oszczędnościowym, warto dać sobie czas na obserwacje. Przydatne w wybieraniu banku (lub banków) na tę okoliczność będą również wszelkiego rodzaju obiektywne rankingi kont oszczędnościowych. Takie badanie rynku pozwoli nam odkryć, które banki regularnie zapewniają wysokie oprocentowanie, a z ofert których warto korzystać doraźnie. Oczywiście jeśli dysponujemy niewielką kwotą, najlepiej zdecydować się na najbardziej transparentną, pozbawioną kruczków ofertę, z względnie korzystnym oprocentowaniem i korzystać z promocji, gdy zamierzamy wpłacać na konto nowe środki.

 


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus