Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Skąd wziąć pieniądze na startup - czy kredyt bankowy to dobry pomysł?

Skąd wziąć pieniądze na startup - czy kredyt bankowy to dobry pomysł?

Skąd wziąć pieniądze na startup - czy kredyt bankowy to dobry pomysł?

Każda firma potrzebuje pieniędzy na ciągłe funkcjonowanie i rozwój. Przedsiębiorcy we wczesnej fazie rozwoju nie dysponują zwykle własnym kapitałem, dlatego muszą szukać źródeł finansowania z zewnątrz. Czy wobec tego startupowiec może zaciągnąć kredyt? Czy mu się to opłaca?

Młodzi przedsiębiorcy, zakładając swój startup, bardzo często korzystają z możliwości otrzymania dotacji na rozwój biznesu. Dotacje mają jednak charakter sezonowy, dlatego trudno traktować je jako płynne źródło finansowania działalności. Z kolei wsparcie aniołów biznesu i inwestycji venture capital wiąże się z udostępnieniem akcji lub udziałów innej firmie. Nie jest też nieograniczone. Między innymi z tych względu wielu młodych biznesmenów prędzej czy później interesuje się wzięciem kredytu, jako alternatywnego źródła finansowania bieżącej działalności.

 

Banki i startupy

Z perspektywy banku, młody założyciel startupu to dość ryzykowny klient. Większość młodych biznesmenów nie dała się jeszcze bankom poznać, przez co ich wiarygodność jest oceniana jako niska. Przyszłość startupu z założenia jest niepewna. Wiadomo też, że wielu młodych przedsiębiorców zamyka swoją działalność po bardzo krótkim czasie, dochodząc do wniosku, że ich pomysł okazał się niewypałem.

Z drugiej strony banki muszą nadążać za konkurencją, dlatego nie mogą pozwolić sobie na całkowite zlekceważenie niedoświadczonego przedsiębiorcy. Obecnie większość banków ma coś do zaoferowania startupowcom. Nie liczmy jednak na wiele. Przedsiębiorca bez majątku i liczącego się kapitału własnego nie dostanie kredytu na zbyt korzystnych warunkach. Mało prawdopodobne jest także otrzymanie kredytu w pierwszym roku działalności firmy.

 

Korzyści płynące z wzięcia kredytu bankowego

Jeśli spełniamy określone warunki i mamy realną szansę na przyznanie kredytu, ta forma finansowania jest zdecydowanie bardziej dostępna niż dotacja czy pomoc fundacji, które dodatkowo mają prawo w pewnym stopniu ingerować w rozwój startupu.

Poza tym terminowana spłata jednego kredytu i wywiązanie się z umowy z bankiem sprawiają, że rośnie nasza wiarygodność. W kolejnym roku lub przy zaciąganiu kolejnego kredytu możemy więc liczyć na lepsze warunki. Dotyczy to m.in. wysokości kredytu.

Nowe zobowiązanie możemy też zaciągnąć od razu po spłacie poprzedniego. Kredyt cechuje łatwa odnawialność, co jest niezaprzeczalnym plusem w porównaniu do źródeł pochodzących z zewnętrznego kapitału własnego. Choć pieniądze z kredytu przeznaczamy na konkretny cel zapisany w umowie z bankiem, nikt nie rości sobie praw do sprawowania kontroli czy podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie.

 

Wady kredytów w oczach startupowca

Oczywiście wzięcie kredytu przez małe i młode przedsiębiorstwo ma też liczne wady, co sprawia że wielu biznesmenów ta forma finansowania w ogóle nie interesuje. Kredyt dla młodej firmy jest zwykle wysoko oprocentowany i cechuje go wysoka prowizja. Bank, aby zmniejszyć ryzyko, wymaga też zabezpieczeń kredytów, a jeśli firma nie ma majątku, takim zabezpieczeniem staje się prywatna nieruchomość, np. dom czy mieszkanie.

 

Kredyt długo- czy krótkoterminowy?

Zdecydowanie łatwiej dostępne dla młodych przedsiębiorców są kredyty krótkoterminowe. Są one traktowane jako źródło finansowania bieżącej działalności, zakup towarów czy spłatę ważnych zobowiązań. Ich kwoty są też odpowiednio mniejsze niż w przypadku kredytów inwestycyjnych (długoterminowych), a zasady przyznawanie prostsze.

 


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus