Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Lokaty » Skuteczne oszczędzanie na lokacie

Skuteczne oszczędzanie na lokacie

Skuteczne oszczędzanie na lokacie

Lokaty to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na inwestowanie nadwyżek budżetowych. Objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym oferują swym użytkownikom pewny zysk w określonym czasie.

Dostępne w Internecie rozliczne i wciąż uaktualniane rankingi lokat bankowych pozwolą inwestorowi wybrać najbardziej odpowiednią ofertę. Można też umówić się na spotkanie z przedstawicielami kilku banków by móc porównać ich propozycje. Wprawdzie efektywne oszczędzanie na lokacie nie jest specjalnie skomplikowane, jednak zdecydowanie się na konkretny produkt finansowy wymaga wzięcia pod uwagę kilku parametrów.

Podstawowym kryterium lokaty jest jej oprocentowanie. Z racji niewielkiego czynniku ryzyka nie jest ono zbyt wysokie i obecnie osiąga ok. 3,5-4%. Uzależnione jest od banku, od wielkości depozytu i czasu jego trwania a także - i na to warto zwrócić szczególną uwagę - od częstotliwości kapitalizacji odsetek. Im jest ona wyższa, tym lepiej, gdyż wtedy zysk doliczony jest do wpłaconej kwoty i podlega dalszemu oprocentowaniu. Dlatego też dwie lokaty o takim samym stopniu procentowym mogą generować różne zyski.

Kolejną sprawą jest termin depozytu. Oczywiście im dłuższy, tym wyższe oprocentowanie. Potencjalny inwestor musi jednak sam zdecydować, na jaki okres jest w stanie "zamrozić" deklarowaną kwotę, biorąc pod uwagę ewentualne wypadki losowe, z którymi wiązać się może konieczność dostępu do odłożonych środków.

Podczas robienia internetowej symulacji lub rozmowy z przedstawicielami banków warto rozważyć wszelkie możliwe warianty, by wybrać optymalny z nich - czyli taki, który pozwoli naszym oszczędnościom jak najefektywniej na siebie pracować.


TAGI: , , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus