Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Oszczędzanie » W jaki sposób znajomość niemieckiego wpływa na zarobki?

W jaki sposób znajomość niemieckiego wpływa na zarobki?

W jaki sposób znajomość niemieckiego wpływa na zarobki?

Każdy, kto uczy się języków obcych, ma nadzieję, że ich znajomość pomoże mu w życiu. To zrozumiałe. Wszyscy wiemy już przecież o tym, że znajomość języka może przełożyć się na łatwiejsze poszukiwanie pracy.

Czy jednak to, że umiemy porozumiewać się w danym języku obcym, może mieć realny wpływ na nasze zarobki? Przekonajmy się.

Zajmiemy się językiem, którego Polacy uczą się bardzo chętnie. Mowa o języku naszych zachodnich sąsiadów, czyli języku niemieckim. Niemcy to kraj, który chętnie współpracuje z naszym, poza tym otwarty rynek pracy przyczynił się do tego, że wielu z nas właśnie w Niemczech podejmuje pracę. Dlatego też warto sprawdzić, czy znajomość języka wpływa na zarobki Polaków.

 

Lepiej płatna praca w Niemczech

Wyjazd za granicę to dla wielu Polaków wciąż kusząca możliwość. Niestety osoby, które nie znają języka, mają utrudnione zadanie. Mogą bowiem liczyć na zatrudnienie jedynie w branżach, w których nie zarabia się zbyt wiele: w ogrodnictwie, produkcji lub gastronomii. Znając język, możemy ubiegać się o znacznie lepiej płatne stanowisko. Przykładowo, jeśli wyjeżdżamy do Niemiec i chcemy pracować jako programiści, zdobędziemy zatrudnienie nawet w przypadku, gdy znamy jedynie język angielski, ponieważ kraj ten bardzo potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów. Niemniej jednak jeśli znamy język niemiecki (niezależnie od tego, czy jako drugi, czy też jedyny język), możemy liczyć na kilkaset euro więcej. Pracodawca docenia bowiem łatwość komunikacji.

 

Jak to wygląda w kraju?

Znajomość języka niemieckiego przydaje się nie tylko za granicą, ale również w kraju. Każdego roku przeprowadzane są badania OBW - Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń. Ich wyniki jasno pokazują, że znajomość języka oznacza wyższe zarobki. Dzieje się tak dlatego, że zagraniczne firmy coraz częściej korzystają z tego, że mimo wszystko koszty pracy w Polsce wciąż są jeszcze nieduże. Przenoszą więc część zadań swoich przedsiębiorstw do naszego kraju. Komunikacja z zagranicznymi klientami staje się więc kluczowa. Szacuje się, że znając język angielski, możemy zarobić nawet o kilkadziesiąt procent więcej. Jeśli dodatkowo znamy także język niemiecki, zarobki będą jeszcze wyższe.

 

Język obcy szczególnie mile widziany na kierowniczych stanowiskach

Warto jednak wspomnieć o tym, że nie dotyczy to wszystkich pracowników. Największe różnice pomiędzy zarobkami osób nieznających języka niemieckiego a tymi, które go znają, dają się zaobserwować wśród osób piastujących kierownicze stanowiska oraz specjalistów. Dlaczego tak się dzieje? To proste - to właśnie te osoby muszą kontaktować się z zagranicznymi klientami i partnerami. Ich umiejętności komunikacyjne są więc szczególnie cenne.

 

Sam język to niestety za mało

Jak widać, język niemiecki może pomóc nam w osiąganiu lepszych zarobków. Warto jednak mieć świadomość, że wyraźne różnice w ich wysokości zaobserwować możemy w przypadku osób, które są specjalistami w jakiejś dziedzinie. Jeśli zajmujemy się pracą fizyczną, nasza znajomość języka obcego nie ma bowiem realnego wpływu na to, jaką pensję otrzymamy. Szczególnie w naszym kraju - w Niemczech znajomość języka może nieco ułatwić zdobycie lepiej płatnej posady. Dlatego warto podnosić swoje kompetencje - nie tylko te językowe.

 

Mimo wszystko warto się uczyć

Język niemiecki ma pozytywny wpływ na to, ile zarabiamy. Niezależnie od tego, czy poza nim znamy również inne języki obce. Słowem, warto więc się uczyć. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach możemy godzić naukę z innymi obowiązkami. Rozwiązaniem może być na przykład nauka przez internet lub kurs korespondencyjny - to bardzo ciekawa alternatywa dla uczących się niemieckiego. Jeśli więc zastanawiasz się nad podniesieniem swoich kompetencji - warto to zrobić.

 

Podsumowując, znajomość języka niemieckiego ma realny wpływ na zarobki zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Znając język, stajemy się znacznie atrakcyjniejszymi kandydatami, co sprawia, że nie tylko mamy szansę na etat, ale również na wyższe wynagrodzenie - pracodawcy zależy bowiem na tym, byśmy u niego zostali zamiast szukać szczęścia u konkurencji. To, o czym musimy pamiętać, to fakt, że znajomość języka obcego powinna iść w parze również z innymi kompetencjami.

 


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus