Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Wielkanoc coraz bliżej. Jak sfinansować świąteczne wydatki?

Wielkanoc coraz bliżej. Jak sfinansować świąteczne wydatki?

Wielkanoc coraz bliżej. Jak sfinansować świąteczne wydatki?

W tym roku Wielkanoc przypada 1 kwietnia, czyli do świąt nie zostało dużo czasu. Niektórzy Polacy już rozpoczęli przygotowania. Na naszych stołach jak zwykle zagości wiele smakołyków, a część naszych rodaków zdecyduje się na wyjazd zagraniczny. Jak sfinansować te wszystkie świąteczne wydatki?

Z badania przeprowadzonego przez instytut ARC Rynek i Opinia wynika, że 62% Polaków bardzo lubi Święta Wielkanocne, a tylko 18% jest do nich negatywnie nastawiona. Co ciekawe, okazuje się, że najmniej entuzjazmu Wigilia wzbudza u singli. Te święta, podobnie jak Boże Narodzenie, są uważane nie tylko za religijne, ale przede wszystkim za rodzinne wydarzenie. Potwierdza to badanie CBOS, w którym na rodzinny charakter tych świąt wskazuje 70% respondentów. Oprócz tego postrzegamy Wielkanoc jako miłą tradycję, okazję do wypoczynku i przerwę w pracy, dogodny czas do spotkań z przyjaciółmi. Jednak Wielkanoc jest także kłopotem i wysiłkiem związanym ze świątecznymi przygotowaniami. Warto pamiętać, że te święta to także wiele zwyczajów, które są powszechnie kultywowane. Przede wszystkim chodzi tu o pisanki i święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Do koszyczka wkładamy przeważnie jajka, chleb, sól i wielkanocnego baranka. Bardzo ważnym punktem świąt jest wspólne, rodzinne śniadanie w niedzielny poranek. Do tego na naszych stołach pojawia się wiele tradycyjnych potraw i smakołyków. To wszystko oczywiście generuje koszty.

 

Ile wydamy w Wielkanoc?

Często w mediach pojawiają się informacje o wydatkach związanych z Bożym Narodzeniem, ale Wielkanoc również pociąga za sobą niemałe koszty. Z badania zrealizowanego dla Grupy Kruk wynika, że wielkanocny budżet Polaków może się wahać od 100 do nawet ponad 1000 zł. Najwięcej, bo 36% badanych, przeznacza na organizację świąt od 300 do 500 zł, nieco mniej (30%) – od 100 do 300 zł, natomiast na trzecim miejscu (20%) znajduje się wielkanocny budżet w wysokości 500-800 zł. Nie brakuje jednak osób, które przeznaczą na święta dużo ponad 800 zł (12%). Co kosztuje najwięcej? Zdecydowanie zakup żywności. 79% Polaków nabywa przede wszystkim wędliny i kiełbasy, 76% kupuje pieczywo, a 74% - jajka. Na naszych stołach nie brakuje także wyrobów cukierniczych (62%). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że wiele wielkanocnych produktów Polacy przygotowują samodzielnie, co nieco obniża wydatki. Przede wszystkim chodzi tu o pieczenie ciasta, czym zajmuje się prawie 69% badanych przez firmę RW Research. Na drugim miejscu jest samodzielne przygotowywanie żurku lub białego barszczu (65% respondentów), potem – pieczenie schabu (48%), przygotowywanie buraków ćwikłowych (37%) i pasztetu (32%). Niestety, nawet samodzielne pieczenie i gotowanie nie wyeliminuje całkowicie kosztów. Już ubiegłoroczne Święta Wielkanocne były droższe średnio o 247 zł w stosunku do codziennych wydatków, ale również do świąt z 2016 roku. Wszystkiemu winna była inflacja i rosnące ceny żywności. Wszystko wskazuje, że również Wielkanoc A.D. 2018 będzie droższa od ubiegłorocznej. Znowu winna jest inflacja. GUS obliczył, że ceny wzrosły o 0,3% w stosunku do grudnia 2017 roku i o 1,9% liczone rok do roku. To wszystko oznacza, że Polacy będą musieli sięgnąć głębiej do swoich portfeli.

 

Bieżące środki, oszczędności czy pożyczka – jak opłacić świąteczne wydatki?

Ze wspomnianego już badania dla Grupy Kruk wynika, że większość Polaków (79%) finansuje wydatki wielkanocne z bieżących środków, a 14% specjalnie na tę okazję oszczędza. Jednak co najmniej 7% badanych zwykle wspiera się pożyczką. Niektóre z tych osób pożyczają pieniądze od rodziny lub przyjaciół, ale wielu badanych decyduje się na zaciągnięcie pożyczki. Najmniej, bo do 500 zł, pożyczają Polacy w wieku powyżej 50 lat, natomiast najbardziej zadłużają się osoby w wieku 25-34 lat – ich pożyczki to przeważnie 800 zł.

-Święta sprzyjają większym wydatkom. BIK przedstawiło badanie, z którego wynika, że w miesiącu, w którym jest na przykład Wielkanoc, 34% Polaków przyznaje się wręcz do niekontrolowanych zakupów. W przedświątecznym okresie wzrasta także zainteresowanie pożyczkami. Zwykle chodzi tutaj o zastrzyk finansowy w kwocie kilkuset złotych. Wysokość pożyczki wzrasta jednak kilkukrotnie, gdy pożyczkobiorca planuje świąteczny wyjazd, co staje się coraz popularniejsze – mówi specjalista Ferratum Money.

Firmy pożyczkowe, z których oferty przed Wielkanocą często korzystają Polacy, są jednak przygotowane na zapotrzebowanie na wyższe kwoty pożyczek. Coraz więcej pozabankowych pożyczkodawców ma w swojej ofercie pożyczki na raty, w których można pozyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych, spłacając je w ciągu 2 lub 3 lat. Do tego pożyczki pozabankowe są dostępne nawet bez wychodzenia z domu, wystarczy tylko dostęp do internetu, a pieniądze można mieć już na koncie w kilkanaście minut po złożeniu wniosku o pożyczkę. To może być dobra alternatywa dla osób, które nie są w stanie sfinansować Wielkanocy z bieżących środków, a nie mają żadnych oszczędności. Oczywiście program 500+ znacznie ułatwił wielu rodzinom finansowanie między innymi wydatków związanych ze świętami, ale przecież nie każdy pobiera to świadczenie. Gdy rzeczywiście jedynym rozwiązaniem okaże się zaciągnięcie pożyczki, warto zadłużać się rozsądnie. Najlepiej porównać kilka ofert, do tego należy pamiętać o darmowych pożyczkach, które wiele firm pożyczkowych proponuje nowym klientom. Przed świętami pożyczkodawcy organizują także często różne promocje pożyczek. To również okazja, aby taniej zdobyć środki na zorganizowanie Wielkanocy.

Mimo że Wielkanoc często pozostaje w cieniu Bożego Narodzenia, to jest tak naprawdę najstarszym świętem chrześcijańskim. Dziś to często również okazja do odpoczynku, spotkań towarzyskich i wycieczek nawet w najbardziej egzotyczne miejsca świata. Warto jednak wcześniej zadbać o środki na sfinansowanie wielkanocnych planów. Jeśli nie uda się odłożyć na to pieniędzy, można zawsze poszukać atrakcyjnej oferty pożyczki. Jednak szczególnie wtedy trzeba mierzyć siły (finansowe) na zamiary świąteczne.


TAGI: , ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus