Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Lokaty » Zakładasz lokatę? Sprawdź, ile zyskasz

Zakładasz lokatę? Sprawdź, ile zyskasz

Zakładasz lokatę? Sprawdź, ile zyskasz

To, ile zyskasz, zakładając lokatę, zależy nie tylko od oprocentowania. O czym jeszcze pamiętać przy obliczaniu kwoty do wypłaty?

Jak rosną pieniądze na lokacie?

Bank nie zwiększa stale kwoty na twojej lokacie – robi to w określonych odstępach czasu. To właśnie częstotliwość kapitalizacji i wysokość oprocentowania stanowi o tym, ile zarobisz na danej lokacie. Może się więc okazać, że lokata z pozoru mniej opłacalna będzie najbardziej korzystną opcją. O ile, rzecz jasna, umowę zawrzesz na wystarczająco długi okres – na krótkich lokatach zazwyczaj nie zarobisz zbyt wiele.


Co z podatkiem i inflacją?

Odsetki, które wypracują twoje pieniądze, będą jednak pomniejszone o podatek Belki, który opłacić muszą wszyscy właściciele lokat. Jego stawka wynosi dziewiętnaście procent, co oznacza, że prawie jedną piątą twojego zysku zabierze państwo. Kwota, którą otrzymasz wraz z wygaśnięciem lokaty, może być niemiłym zaskoczeniem z jeszcze jednego powodu – przez inflację. 


Jak obliczyć ile zyskasz?

Oprocentowanie netto obliczysz mnożąc jego wartość brutto przez wpłaconą kwotę. Dodaj do siebie obydwie wartości i zrób to tyle razy, ile razy lokata będzie kapitalizowana. Teraz pozostaje obliczyć dziewiętnaście procent z tej kwoty, a wynik odjąć od całości. W ten sposób obliczysz jednak tylko orientacyjne zyski z lokaty – aby dokładnie wiedzieć, ile otrzymasz po wygaśnięciu lokaty, musisz wziąć pod uwagę także skumulowaną i średniookresową inflację.


Skomplikowane, prawda?

Na szczęście są też łatwiejsze sposoby. Nie musisz godzinami szukać informacji i dokonywać złożonych obliczeń – to wszystko w kilka chwil zrobi za ciebie jeden z dostępnych w sieci kalkulatorów zysków. Wystarczy, że w formularzu wpiszesz, jak długa lokata cię interesuje oraz podasz liczbę kapitalizacji i wysokość oprocentowania, a program po sekundzie powie ci, ile zarobisz.


TAGI: ,

  • O nas

    Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

  • Kategorie     

    Menu

comments powered by Disqus