Tu jesteś: Oszczędzanie, kredyty, finanse - Do skarbonki » Pożyczki i kredyty » Zakup mieszkania na kredyt – krok po kroku

Zakup mieszkania na kredyt – krok po kroku

Zakup mieszkania na kredyt – krok po kroku

W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, kiedy rozmyśla on nad kupnem własnego mieszkania. Dla wielu ludzi jest to życiowa decyzja, z którą wiąże się wzięcie kredytu na mieszkanie. Co warto wiedzieć? W poniższym artykule opiszemy krok po kroku jak wygląda ten proces.

Zdolność kredytowa

Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania na kredyt, warunkiem koniecznym jest zbadanie swojej zdolności kredytowej. Przy jej obliczaniu bierzemy pod uwagę kilka elementów, takich jak: staż pracy, rodzaj umowy o pracę, wykazywane zarobki, stan materialny kredytobiorcy oraz historia kredytowa. W obliczeniu zdolności kredytowej pomoże nam doradca finansowy albo bank. Posiadając dobrą zdolność kredytową, możemy przejść do następnego kroku.

 

Szukanie nieruchomości

Kolejnym krokiem jest poszukiwanie swojego wymarzonego mieszkania. W tym celu mogą nam służyć portale internetowe, lokalne gazety albo biura nieruchomości. Co do ostatniego – warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości i pośrednika, gdyż w przypadku współpracy to oni zajmą się wszystkimi sprawami związanymi z dokumentacją mieszkania, sprawdzeniem, czy mieszkanie należy rzeczywiście do sprzedającego i czy nie jest zadłużone. Koszty pośrednictwa przy sprzedaży mieszkania opłaca sprzedający, a nie kupujący.

 

Podpisanie umowy przedwstępnej

Gdy już mamy upatrzone mieszkanie i zdecydowaliśmy się na jego zakup, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej. Umowa przedwstępna w braniu mieszkania na kredyt polega na wpłacie zaliczki lub zadatku na poczet rezerwacji mieszkania. Jeśli korzystamy z pomocy pośrednika, mamy pewność, że to on zadba o wszystkie wpisy w umowie i pomoże nam w ustaleniu naszych preferencji.

 

Zapoznanie się z ofertą banków

Na tym etapie po wykonaniu wcześniejszych kroków pora wybrać się do banku w celu ustalenia warunków kredytu. Bank na podstawie naszej zdolności kredytowej oraz wartości danego mieszkania podejmuje decyzję o przydzieleniu kredytu mieszkaniowego. Najlepiej złożyć wnioski do kilku banków, żeby móc dokładnie zapoznać się z każdą ofertą i wybrać najlepszą dla siebie. Tutaj również może nam pomóc doradca finansowy, który zapozna się z ofertami, wybierze dla nas najlepszą, a podczas rozmowy wstępnej z bankiem dopilnuje, aby bank nie próbował dodać do naszej umowy niepotrzebnych rzeczy, takich jak np. karta kredytowa albo dodatkowe ubezpieczenie.

Porównaj oferty banków na: http://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/.

 

Umowa zakupu mieszkania

Po podpisaniu umowy kredytowej można przystąpić do podpisania umowy zakupu mieszkania.

Do podpisania aktu notarialnego będziemy potrzebować takich dokumentów jak:

 • dokument poświadczający prawo do własności nieruchomości aktualnego właściciela,
 • odpis z Księgi Wieczystej świadczący o dobrym stanie prawnym nieruchomości,
 • zaświadczenie od spółdzielni lub wspólnoty o braku zaległości pieniężnych,
 • umowa kredytowa banku.

 

Wpis do hipoteki

Kolejnym krokiem jest wybranie się do sądu odpowiedniego dla lokalizacji danego mieszkania i dokonanie wpisu do hipoteki. Wszystkie potrzebne do tego dokumenty otrzymamy od banku. Po dokonaniu wpisu musimy udać się do banku w celu potwierdzenia dokonania zakupu mieszkania oraz złożenia wniosku o wpis do hipoteki.

 

Odbiór mieszkania

Po dokonaniu tych wszystkich formalności możemy udać się do sprzedającego lub do biura nieruchomości w celu odebrania kluczy do mieszkania. Stan mieszkania powinien być zgodny z tym, jaki został zapisany w umowie.


TAGI: , , ,

 • O nas

  Witaj na stronie doskarbonki.pl! Jest to jeden z najlepszych serwisów internetowych poświęconych zagadnieniom efektywnego oszczędzania, zaciągania kredytów oraz szeroko rozumianej kwestii finansów. Portal doskarbonki.pl powstał z myślą o tym, aby informacyjnie wspomóc osoby poznające dopiero tajniki finansów w podejmowaniu odpowiednich decyzji, dzięki którym nie stracą one swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

 • Kategorie   

  Menu

comments powered by Disqus